Tegnell: esimesed koroonajuhtumid võisid Rootsi jõuda juba novembris

Rootsi peaepidemioloog
Rootsi peaepidemioloog Autor/allikas: SCANPIX / EPA / Anders Wiklund

Koroonaviirus võis Rootsi jõuda juba novembris või detsembris, ütles riigi peaepidemioloog Anders Tegnell.

"Ma usun, et esimesed üksikjuhtumid olid juba nende seas, kes reisisid Wuhani eelmise aasta novembris-detsembris. See pole imelik, vastupidi," rääkis Tegnell teisipäeval.

Ametlikult registreeriti Rootsi esimene koroonasse nakatunu 31. jaanuaril. Patsient oli kahekümnendates eluaastates naine, kes oli saabunud Wuhanist, vahendas Soome ringhääling Yle.

Samas ütles Tegnell, et viiruse Rootsi jõudmise aeg ei oma tähtsust selle leviku suhtes. Tema sõnul ei ole riigil kavas hakata uurima esimesi nakatumisjuhtumeid.

Prantsusmaa esimesed nakatunud juba detsembris

Teisipäeval teatasid ka kaks Prantsuse arsti, et avastasid koroonanakkuse juba detsembris ühelt haigelt võetud proovis. Nad korraldasid uue viiruse avastamiseks vajaliku PCR-analüüsi detsembri alguses ja jaanuari keskpaigas kahes haiglas kopsupõletikuga ravil olnud patsientidelt võetud proovide hulgast. Selguski, et üks 14 proovist osutus koroona suhtes positiivseks.

Nakatunu oli 43-aastane mees, kellel arstid kahtlustasid kopsupõletikku, kuid ei suutnud tema haigust täpselt diagnoosida. Ta oli toodud haiglasse 27. detsembril köha, kõrge palaviku ja hingamisraskustega. Mõne päeva pärast siiski mehe sümptomid leevenesid ning ta sai koju. Kokku kestis tema haigus umbes kaks nädalat. Mees sai nakkuse ilmselt oma naiselt, kes töötab Pariisi Charles de Gaulle'i lennujaama lähistel toidupoes, kuid kes ise oli haiguse püstijalu, ilma sümptomiteta, läbi põdenud.

Üks varase nakatumise avastanud arstidest rääkis, et loodetavasti teevad kohalikud meditsiinivõimud kindlaks, kas naine sai viiruse tema kõrval töötanud kala- ja sushi-müüjatelt, kes olid enne detsembri lõppu Hiinasse sõitnud.

Varasemalt oli arvatud, et Prantsusmaa esimesed koroonanakatunud olid jaanuari lõpus Hiinast saabunud inimesed.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: