Rootslaste usaldus oma valitsuse suhtes langes alla 50 protsendi

Rootsi peaminister Stefan Löfven.
Rootsi peaminister Stefan Löfven. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / JONATHAN NACKSTRAND

Rootslaste usaldus oma riigi valitsuse ja terviseameti võimekuse suhtes tulla toime koroonaviiruse epideemiaga on kõikuma löönud, selgus neljapäeval avaldatud küsitlustulemustest.

Kui aprillis leidis 63 protsenti küsitletutest, et neil on kõrge või piisavalt kõrge usaldus valitsuse viiruseohjeldamise sammude suhtes, siis juunis oli see langenud 45 protsendile, selgus Rootsi avalikõigusliku telekanali SVT tellitud ja uuringufirma Novus läbiviidud küsitlusest.

Mõnevõrra langes ka usaldus Rootsi terviseameti vastu, mis kukkus 73 protsendilt 65 porotsendile.

Ajalehe Aftonbladet tellitud ja uuringufirma Demoskop küsitluses oli usaldus võimude vastu langenud aprilli 65 protsendilt nüüd 55 protsendile.

"Arvestades fakti, et Rootsi paistab rahvusvahelises võrdluses nii tugevalt silma oma koroonasurmade kõrge tasemega, on isegi üllatav, et usaldusmäärad nii kõrged on," ütles Demoskopi analüütik Peter Santesson. "See näitab, kui kõrge on rootslaste usaldus riigivõimu suhtes," lisas ta.

Rootsi valitsuse ja terviseameti muudest riikidest erinev - valdavalt vähemaid piiranguid seadnud - poliitika koroonaviirusega toimetulekuks sai rahva suure toetuse, kuid see on hakanud viimastel nädalatel pälvima suuremat kriitikat, kui saab üha nähtavamaks COVID-19 põhjustatud surmade palju suurem hulk kui teistes Põhjamaades, seda eriti vanade inimeste hulgas.

Umbes kümne miljoni elanikuga Rootsis on koroonaviiruse tõttu surnud 4500 inimest, mida on mitu korda rohkem kui Soomes, Taanis ja Norras (kõigis pisut üle viie miljoni elaniku) kokku.

Veebisait Ourworldindata.org andmetel on Rootsis COVID-19 tõttu surnud 443 inimest miljoni elaniku kohta. Taanis on sama näitaja umbes 100, Norras 44 ja Soomes 58.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: