Valitsus pani kokku nimekirja ennaktempos valmivatest suurobjektidest

Foto: Olev Kenk/ERR

Nimekiri riiklikest suurprojektidest, mida kavas majanduse ja eeskätt ehitussektori päästmiseks käivitada ennaktempos, sai neljapäeval valitsusel kokku. Paari nädala jooksul selgub, millised neist osutuvad väljavalituteks ja lähevad hankesse. Majandusministri Taavi Aasa sõnul on veel vara neist mõnda esile tõsta.

Peaminister Jüri Ratas andis mai keskel ministeeriumitele ülesande vaadata üle suurprojektid, mis on võimalik viia kiiremini ehitushankesse, sest kui majanduskriis peaks süvenema, on vaja investeeringutega kiiremini edasi minna.

Aasa sõnul on selles riigile olulisi objekte, mille ehitamist kavatsetakse varem alustada kui teehoiukavas ja raudtee arengukavas ette nähtud.

"Objektide nimekiri on väga pikk, seal on nii ehitusobjektid, hooned, raudteeobjektid ja on ka maanteeobjektid. Meil on olemas objekte, kus on tegelikult projekt olemas ja kus on võimalik positiivse otsuse korral minna kohe hankesse," rääkis Aasa, kelle sõnul läheb rohkem objekte töösse järgmisel aastal.

"Järgmisel aastal võime rääkida seal kuni 300 miljonist eurost, sealt edasi juba suurematest numbritest," märkis Aas.

Rahandusminister Martin Helme sõnul on tähtsaim taristu arendamine.

"Teedeehitus, Saaremaa sild, raudtee rekonstrueerimine, olemasoleva raudtee kiiruse tõstmine, need on kõik väga olulised. Lisaks on meil võimalik vaadata ka regionaalseid ehitisi, näiteks koolivõrgu edendamist, need investeeringud tuua ettepoole. Ka kohalike teede jaoks me oleme juba lisaeelarvest raha eraldanud, need saab kohe käivitada," rääkis Helme.

Helme sõnul peaks just kavandatav miljardieurone võlakirjaemissioon andma kriisi ajal Eesti majandusele turbokütust. Kuna järgmise aasta riigieelarve auk on eeldatavalt miljard eurot, siis kulub see laenuraha tegelikult otseselt eelarve katteks.

"Jah, loomulikult on see negatiivse eelarve puudujäägi täitmine. Aga miks me seda teeme, ongi see, et Eesti majandus oleks tugev kriisi ajal ja oleks tugev siis, kui me kriisist taastume," ütles Helme.

Lõplik nimekiri tegelikest hangetest selgub paari nädala jooksul, ütles Aas.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: