Riik võtab kümneks aastaks miljard eurot laenu

Foto: Pixabay

Valitsus plaanib välja anda 10-aastase tähtajaga ühe miljardi euro eest võlakirju, mis plaanitakse noteerida Iiri börsil.

Rahandusministeerium on institutsionaalsete investorite leidmiseks andnud mandaadi Citigroupile, Nordea ja Societe Generale pankadele.

Investoritele mõeldud võlakirjade väljastamist tutvustav kohtumine toimub 2. juunil, selgub rahandusministeeriumi avaldatud teatest. Peale planeeritud 10-aastase tähtajaga võlakirjade emissiooni plaanib riik lähiaastatel korraldada veel üks kuni kaks sarnsat võlakirjaemissiooni.

"Eesti riik emiteerib pikaajalisi võlakirju esmakordselt pärast 18-aastast vaheaega. Meie riigi rahandus on heas korras, Eesti riigivõla maht on üks Euroopa Liidu väiksemaid," ütles rahandusminister Martin Helme.

Helme sõnul poleks riik pidanud võlakirju praegu emiteerima, kui poleks olnud koroonaviirusest tulenevat hädaolukorda. "Selleks, et riigil oleks piisavalt raha oma väljaminekute katteks, peame me praeguses keerulises majandusolukorras võtma täiendavaid võlakohustusi," lisas ta.

"Valitsuse likviidsusreserv peab olema piisavalt suur, et oleks tagatud riigi väljamaksete tegemine ka raskematel aegadel. Võlakirjade müügist laekunud summasid kasutatakse nii riigieelarve kui ka aprillis vastu võetud lisaeelarve finantseerimiseks," ütles rahandusminister.

Helme sõnul on emissioon Eesti kapitalituru arengu jaoks oluline positiivne samm. "Riigi kümneaastasest võlakirjade riskimarginaalist saab võrdlusalus ehk benchmark kõikidele Eesti ettevõtetele ja pankadele, kes plaanivad oma võlakirjade emiteerimist. Riigi võlakirjade riskimarginaal teeb lihtsamaks nende võlakirjade hinnastamise," lisas Helme.  

Eestile on krediidireitingu määranud agentuur S&P tasemel AA-, Moody's A1 ja Fitch AA-.

Lähemalt saab investoritele suunatud presentatsiooni lugeda siit.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: