Orban: EL-i taastamisfondi plaan on absurdne

Ungari peaminister Viktor Orban.
Ungari peaminister Viktor Orban. Autor/allikas: SCANPIX / AP / Darko Vojinovic

Ungari peaminister Viktor Orban kritiseeris kolmapäeval Euroop Komisjoni esitatud plaani moodustada Euroopa Liidu nimel laenatud 750 miljardi euroga majanduse taastamise fond, millest toetada koroonakriisist enim kannatada saanud riike.

Euroopa Komisjoni plaan eraldada suur osa fondi rahast suhteliselt rikastele Lõuna-Euroopa riikidele on "absurdne ja perversne", ütles Orban reedel. "Rikaste finantseerimine vaeste rahaga ei ole minu meelest hea mõte," rääkis Orban usutluses riigile kuuluvale raadiojaamale Kossuth Rádió, mida vahendas väljaanne Politico.

Komisjoni plaani kohaselt antakse 500 miljardi euro väärtuses riikidele toetusi, 250 miljardi mahus aga laene. Euroopa Liit hakkab võetud laenu tagasi maksma alates 2028. aastast 30 aasta jooksul, rahastades seda kas uute EL-üleste maksude või liikmesriikide sissemaksudega EL-i eelarvesse.

Plaani kohaselt saaksid suurimat toetust Itaalia 172,7 (millest 81,8 miljardit oleks tagastamatu abi ja 90,9 laen) ning Hispaania 140,4 (77,3 miljardit abi ja 63,1 miljardit laene) miljardiga. Neile järgneb Poola 63,8 miljardiga (37,7 abina ja 26,1 laenuna).

Ungari saaks sama taastamisvahendi kaudu 15 miljardit, millest 8,1 oleks abi ja 6,9 miljardit laen.

"Olukord on selline, et uus jaotussüsteem, mida nad meile esitlesid, on absurdne ja perversne, kuna see annab rohkem ressursse rikastele kui vaestele," ütles Orban.

Ungari peaminister avaldas kahtlust, kas tema riik hakkab Euroopa Liidu võetavat laenu tagama, kuid tunnistas siiski, et ettepanek vajab veel põhjalikumat uurimist.

"Ettepanek tähendab, et "teie Ungari kodanikena peate võtma vastutuse Kreeka, Irtaalia või Prantsusmaa võla eest ja kui nemad ei suuda, siis maksate teie selle tagasi," ütles Orban.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: