Läti parlament sai esimeste seas maailmas kaugtööks turvalise e-keskkonna

Läti on esimesi riike maailmas, kus loodi parlamendi kaugtööks ainulaadne ja turvaline e-keskkond. Läti seimi esimees Inara Murniece kinnitusel on riigi demokraatlik parlamentaarne juhtimine nüüd tagatud ka kriisiolukorras, kui saadikuil pole võimalik istungile kohale tulla. Erinevalt Eestist ei peeta Lätis e-valimisi piisavalt turvaliseks, kuid seimi sellise kaugtöömudeli puhul suudetakse ekspertide hinnangul nõuded täita.

Läti seimis on seni kaks saadikut saanud koroonanakkuse ja nii parlament kui ka valitsus töötavad juba mõnda aega kaugtöövormis. Seimi puhul tähendas see saja inimese hajutamist parlamendihoonete erinevate saalide vahel, kuid lõppeval nädalal saadi tööle Lätis kohapeal ülikiiresti loodud virtuaalkeskkond, mis võimaldab saadikuil parlamendi töös osalemiseks asuda kus iganes. Seega pole väitlemiseks ja hääletamiseks enam seimis suurde saali vaja minna.

"Parlament töötab. Oleme erakorralise olukorra ajal kasutanud erinevaid mudeleid - töötanud nii videokonverentsi vormis kui ka nüüd uues e-keskkonnas. Oleme nii parlamentaarne kui ka innovaatiline ja IT-riik. Olen väga uhke, et Läti on üks esimesi riike, kus on välja arendatud parlamendi tööks uus platvorm," ütleb Läti seimi esimees Inara Murniece.

Hääletamine võtab aega vaid 30 sekundit, saadikute ekraanidel on kogu istungil osalemiseks vajalik info. Süsteemi loomist juhtinud Läti üks tuntumaid IT-eksperte Kirils Solovjovs kinnitas "Aktuaalsele kaamerale", et istungiga liitumiseks on vaja digiallkirja ja loomulikult internetti. Kuid arvestatud on ka võimalusega, et Lätit võib tabada olukord, kus internet pole saadaval.

"Süsteem toimib ka siis, kui on piiratud internet. Kui see on tagatud, siis täielikult piisab. Teisisõnu öeldes - meil pole vaja, et internet ühendaks meid Helsingi või Saksamaaga, kõik tööks vajalik on kohapeal, Lätis," selgitab Possible Security juhatuse liige, küberturvalisuse ekspert Kirils Solovjovs.

E-valimistega kaasneb Läti hinnangul endiselt palju turvariske, mida näiteks parlamendi tööplatvormi puhul on suudetud vältida.

"Valimiste puhul on probleem see, et põhiseaduse järgi peavad need olema salajased. See tähendab, et peame korraga tagama nii selle, et kui inimene hääletab, siis mitte keegi - ei saadik, tema naaber ega süsteemihaldur -
ei tohi teada, kuidas ta hääletas. Peame selle garanteerima. Samas tuleb tagada ka ehtsus - et see, kes hääletas, on ikka tõepoolest tema. Seimi puhul kõiki
selliseid nõudmisi pole - niipalju, kui mina tean, on parlament loobunud
peaaegu kõigist salajastest hääletustest. Eesti on aga valinud tee,
kus on leitud kompromiss, et turvalisust pisut vähendatakse, et e-valimised saaksid toimuda. Leian, et Läti ei peaks praeguses olukorras nii tegema," ütleb Solovjovs.

Praeguste plaanide järgi kestab seimi kaugtöö 9. juunini, mil peaks lõppema erakorraline olukord.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: