Kümnendikul Tartu gümnaasiumikatsetel osalenutest lasub spikerdamiskahtlus

Foto: Tartu Jaan Poska Gümnaasium

Tartu gümnaasiumide ühiskatsetel matemaatikatesti korraldanud õpetajate tähelepanekul võis üle kümnendiku õpilastest kasutada lahenduskäikudel ühe mobiilirakenduse abi. Tõestada aga midagi ei saa.

Tartu viie gümnaasiumi ühiskatsed toimusid tänavu asjaolude tõttu elektrooniliselt. Koolikatsed tegid ühiselt Hugo Treffneri gümnaasium, Miina Härma gümnaasium, Tamme gümnaasium, Kristjan Jaak Petersoni gümnaasium ja Jaan Poska gümnaasium, kes katsete läbiviimise ka tehniliselt korraldas.

Katsetel osalenud õpilased tuvastati küll videosilla abil, ent igaüks tegi katseid kodust - nii eesti keeles kui ka matemaatikas.

Nüüdseks on korraldava kooli, Jaan Poska gümnaasiumi matemaatikaõpetajad lahenduskäikudega tutvudes tuvastanud, et 1400 katsetel osalenud õpilasest üle kümne protsendi ehk umbes 160 kasutas ilmselt tehnoloogia abi. Nimelt torkas iseäranis ühe, ruutvõrrandi ülesande lahendamisel massiliselt silma lahenduskäik, mida Eesti koolides ei õpetatagi. Samuti oli nende õpilaste töödes kahtlane ühe teise ülesande lahenduskäik. Kokku oli matemaatikatestis 12 ülesannet.

Seetõttu tekkis õpetajatel kahtlus, et õpilased ei lahendanud ülesandeid oma peaga, vaid kasutasid selleks tehnoloogia abi. Tõestada aga midagi muidugi ei saa.

"On selline äpp nagu Photomath, kuhu on võimalik andmeid sisse lüüa, võrrandeid lahendada. Oli märgata mõne töö juures, et õpilased on kasutanud selle Photomathi abi. Seal on sellised lahenduskäigud, mida Eesti koolides ei õpetata," selgitas Jaan Poska gümnaasiumi direktor Helmer Jõgi.

Kui varasematel aastatel on gümnaasiumide matemaatikakatsete keskmine tulemus olnud 48-49 punkti 100-st, siis tänavu oli see 58. Hüpe on suur.

"Vaatasime ka standardhälvet, väike vahe tõepoolest on, aga drastilist vahet mitte," ütleb Jõgi tulemuste kommentaariks.

Eesti keele testi keskmised tulemused olid seevastu võrreldavad varasemate aastate keskmistega - 65 punkti.

Jõgi teavitas õpetajate tähelepanekutest ka teisi katsetel osalenud koole.

"See info on koolidel olemas, et on olemas kahtlustus. Iga kool teeb kahtlustuse põhjal oma otsused ise," ütleb Jõgi, lisades, et nende kooli spikerdamiskahtlusega noored ei puuduta, sest esimese eelistusena on märkinud neid nii palju väga heade tunnistuste ja testitulemustega õpilasi, et nad ei pea pettusekahtlusega noori vastu võtmagi.

Poska gümnaasium võtab tänavu vastu viie paralleelklassi jagu õpilasi ehk umbes 190 noort. Selle nädalaga saavad läbi vestlused õpilastega, kes on märkinud kooli esimeseks eelistuseks, järgmisel nädalal vesteldakse kooli teise eelistusena märkinutega. Kahe nädala pärast on vastuvõetutega selgus majas.

"Meil ei ole sellist lõhkise küna ees istumist, et muidu head punktid, tahaks vastu võtta, aga testis on kahstlustus olnud. Eks nad tulevad sealt tagantpoolt," ütleb Jõgi, viidates nõrgematele õpilastele. "Kõrvalisest abist on abi tugevamatel õpilastel, aga üldjuhul nõrgematel see ei aita. Tuleb ikka natuke osata, taiplikkust, taibukust üles näidata ja osata ülesandeid lahendada, teada, mida kasutada ühe-teise-kolmanda ülesande lahendamisel," selgitab Jõgi.

Ta ütleb, et vestlusvoorus saab kohe aru, kui inimene tegelikult pole oma tööd päris ise teinud. Aga seda kahtlust kellelegi näkku paisata ka ei saa.

"Tuleb ääri-veeri vaadata, jutust ikkagi tajud, kuidas tal läks nende ülesannete lahendamine. Meilgi on tulnud esile, et ilmselt see noor inimene ei ole oma tööd ise teinud," möönab Jõgi.

Midagi ette võtta ei saa

Miina Härma gümnaasiumi (MHG) direktor Ene Tannberg tõdeb, et kahtlus on küll teada, aga tõestada seda ei saa. Ta ei välista, et õpilased võisid selle 2,5 kuu jooksul, mil nad kodus iseseisval õppel olid, omandada lahenduskäike ka internetist leitavate materjalide abil. Nõnda pole tema hinnangul lõpuni välistatud, et 160 noort jõudis selle lahenduskäiguni ikkagi iseseisvalt.

"Meil ei ole tõestust. Meil pole mingit alust, mille põhjal me nad välja jätaksime," ütleb Tannberg. "Kui hinded on head, aga kahtlus on, siis võib-olla inimene päriselt oskas teist lahenduskäiku."

Ta selgitab, et lisaks testitulemustele vaatavad nad hoolega ka pürgijate klassitunnistusi ja pööravad suuremat tähelepanu vestlustulemustele. Kellel tunnistusel puudulikke esineb, neid vestlusele ei kutsutagi.

Tannberg leiab, et iseenesest pole elektroonilised katsed halvad ja ta ei välista nende kasutamist ka edaspidi.

"Ma arvan, et elektrooniline test ei ole üldse halb mõte, aga kui nad saaksid teha seda koolimajas ja välistame juba sedasi kiusatuse kasutada kõrvalist abi, siis miks mitte. Aga tänavu meil polnud häid lahendusi ja seda kahtlustust pole meil võimalik tõendada," ütleb Tannberg.

MHG võtab vastu kolme klassi jagu õpilasi ehk 110 gümnasisti.

Ka Hugo Treffneri gümnaasium (HTG) ei kavatse midagi ette võtta.

"Minul ei ole andmeid, et keegi on petnud," ütleb HTG direktor Ott Ojaveer. "Võtame selle teadmiseks, et kõrvalist abi on tõenäoliselt kasutatud, aga ei saa õilasele ette heita, et miks sa seda kasutasid, kui meil ei ole kindlaid andmeid, vaid meil on üksnes kahtlused."

Ojaveere sõnul olid nad valmis, et sedalaadi probleemid võivad e-katsetega tekkida, ent see oli risk, mida tuli parema lahenduse puudumisel võtta. Ka nende jaoks on olulised klassitunnistus ja vestlus.

Ojaveere sõnul võis juhtuda, et keegi kasutas ka mõne teise inimese abi, sedagi on võimatu kontrollida. Raskeks aga läheb seda teed läinud õpilasel endal, kui ta pettuse teel oma unistuste kooli lõpuks sisse saab. Nõrgemal õpilasel, kes kõrvalist abi vajas, tekib sedasi oht gümnaasiumist välja kukkuda.

"See võiks olla üldine üleskutse aususele, siis ei tekita inimene ise endale elus probleeme," leiab Ojaveer.

Tartu gümnaasiumidesse võetakse vastu kokku 900 õpilast, seega jääb 500 katsetel osalenud 1400-st igal juhul ukse taha.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: