Tšehhi saadab riigist välja kaks Vene saatkonna töötajat

{{1591359660000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP / Petr David Josek

Tšehhi kuulutas kaks Venemaa Praha saatkonna töötajat mittesoovitavaks isikuks ja käskis neil riigist lahkuda.

Tšehhi peaminister Andrej Babiš ütles reedel, et otsus järgnes Vene saatkonna personali hulgas toimunud sisekonfliktile, mis viis valeks osutunud süüdistusteni, justkui ohustaks Venemaa kolme Tšehhi omavalitsuspoliitikut.

"Üks saatkonnatöötaja saatis luureteenistusele BIS sihilikult väljamõeldud informatsiooni kavandatava rünnaku kohta Tšehhi poliitikutele," ütlesid peaminister Babiš ja välisminister Tomáš Petříček ühisel pressikonverentsil ajakirjanikele.

Praha linnavõimude otsus võtta maha marssal Ivan Konevi monument põhjustas Venemaa terava kriitika ning väidetavalt olevat saabunud Prahasse Vene agent, kes pidi monumendi mahavõtmist korraldanud poliitikud mürgitama.

"Oleme rakendanud kohased meetmed ning kuulutanud kaks saatkonna töötajat soovimatuteks isikuteks," ütles Babiš reedel, selgitades, et julgeoleku- ja teabeteenistuse tõenditest järeldub selgelt, et üks Vene saatkonna töötajatest levitas libauudist Tšehhi poliitikute mürgitamise plaanist.

"See tekitas pingeid Vene-Tšehhi suhetes ja kahjustas Venemaa  ja Tšehhi head mainet. Oleme  iseseisev riik ja selline tegevus on vastuvõetamatu," rõhutas peaminister.

"Üritasime kujunenud olukorda lahendada diplomaatilisel teel ja oleme mitu korda suhelnud Vene saatkonnaga. Paraku osutus diplomaatiline lahendus võimatuks ja Venemaa ei jätnud meile muud võimalust. Pärast olukorra üksikasjalikku analüüsi asume diplomaate välja saatma," ütles välisminister Petříček.

Tšehhi raadio märkis, et samm on seotud nn ritsiini juhtumiga. 

Aprilli lõpus teatas Praha meer Zdeněk Hřib, et politsei on teda turvama hakanud pärast NSV Liidu marssali Ivan Konevi mälestusmärgi mahavõtmist Prahas. 

Tšehhi meedia edastas varem, et Praha linnapead ja Praha kuuenda linnaosa vanemat Ondřej Kolářit hakati turvama, sest pärast  Konevi mälestusmärgi mahavõtmist peetakse neid ohus olevaiks.

Meedia väitel olevat mürgitamisplaaniga seotud diplomaatilise passiga Vene kodanik või eriteenistuse töötaja.

Venemaa lubab samaväärset vastust

Venemaa riigiduuma väliskomisjoni esimees Leonid Slutski ütles Interfaxile, et Venemaal on kõik õigused vastata oma diplomaatide väljasaatmisele sümmeetriliselt.

"Välisministeeriumil on kõik õigused vastata sümmeetriliselt," ütles Slutski, kommenteerides Tšehhi peaministri avaldust, kuid soovitas mitte kiirustada ja alluda provokatsioonidele. 

Kui marssal Konevit näevad paljud Venemaal kangelasena, siis paljud tšehhid vastupidiselt Nõukogude Liidu repressioonide sümbolina.

Konev juhtis Punaarmeed, mis vabastas Praha Natsi-Saksamaa vägede käest 1945. aastal, kuid ta oli samuti vastutav operatsiooni Tuulispask eest, millega purustati kommunistliku valitsuse vastane ülestõus Ungaris 1956. aastal.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Interfax–AFP–BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: