Praha võimud viisid minema vastuolulise punamarssali skulptuuri

Punaarmee marssali Ivan Konevi kuju demonteerimine Prahas.
Punaarmee marssali Ivan Konevi kuju demonteerimine Prahas. Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Praha võimud teatasid reedel, et nad on Moskva protestidest hoolimata demonteerinud Bubeneči linnaosas asunud Punaarmee marssali Ivan Konevi skulptuuri, et teha ruumi Teise maailmasõja memoriaalile.

Tšehhi Vabariigi pealinna kuuenda piirkonna volikogu hääletas eelmisel aastal selle poolt, et vastuoluline nõukogudeaegne skulptuur minema viia ning rajada sinna asemele monument, mis tähistaks Praha vabanemist Natsi-Saksamaa okupatsioonist, vahendasid Reuters ja Tšehhi Raadio.

1980. aastal paika pandud pronksskulptuuri minema viimise plaan tõi kaasa terava reaktsiooni Moskva poolt.

Kui Venemaal peavad paljud marssal Konevit Suure Isamaa sõja kangelaseks, on ta tšehhide seas tuntud kui nõukogudeaegse rõhumise sümbol.

Konev juhtis vägesid, mis 1945. aastal Natsi-Saksamaa Prahast välja tõrjus. Samas juhtis ta ka operatsiooni, millega Nõukogude Liit surus veriselt maha 1956. aasta nõukogudevastase ülestõusu Ungaris.

Praha kuuenda piirkonna meer Ondrej Kolar selgitas ajakirjanikele, et Konevi kuju viiakse "muuseumi, mis käsitleb Tšehhoslovakkia ajalugu 20. sajandil".

Tšehhi Kremli-meelne president Miloš Zeman mõistis kohalike võimude otsuse hukka ja nimetas seda koroonaviirusest tuleneva eriolukorra kuritarvitamiseks. Otsuse vastu on protesteerinud ka erinevad Tšehhi kommunistid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: