Boris Johnson: me ei saa oma minevikku muuta

Winston Churchilli monument Londoni kesklinnas sai meeleavalduste eel kaitsekatte.
Winston Churchilli monument Londoni kesklinnas sai meeleavalduste eel kaitsekatte. Autor/allikas: scanpix / AP / Matt Dunham

Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson kutsus britte mitte osalema nädalavahetusele plaanitud rassismivastastel meeleavaldustel Black Lives Matter ning rõhutas, et minevikku ei ole võimalik muuta.

Johnson taunis ka oma Twitteri-postituses varasemate meeleavaldustega kaasnenud vandalismi, mille käigus soditi Londonis kunagise peaministri Winston Churchilli monument ja Bristolis kisti maha ja veeretati merre 17. sajandi orjakaupleja Edward Colstoni kuju, edastas Politico.

"Winston Churchilli ausammas parlamendiväljakul meenutab meile tema saavutusi selle riigi - ja kogu Euroopa - päästmisel fašismist ja türanniast," ütles Johnson. "On absurdne ja häbiväärne, et sellist riiklikku monumenti ohustavad nüüd vägivaldsed protestijad. Jah, ta väljendas mõnikord mõtteid, mis ei olnud ega ole meile täna vastuvõetavad, aga ta oli kangelane ja väärib täiesti seda mälestussammast," rõhutas peaminister.

Briti ringhääling BBC kirjutas kolmapäeval, et rahva poolt kõigi aegade väljapaistvaimaks britiks valitud Churchill olevat olnud rassist, kes seadis valgenahalised kõrgemale indialastest, hiinlastest ja aafriklastest.

"Me ei saa nüüd hakata oma minevikku muutma või tsenseerima," ütles peaminister Johnson.

USA-s Minneapolises politseivägivallas tapetud George Floydi surm on Ameerika Ühendriikides ja ka paljudes teistes riikides vallandanud rassismivastased meeleavaldused, mis aeg-ajalt on paisunud vägivaldseks. Samuti on protestidega kaasnenud nõudmised ja osalt ka tegevus orjandust toetanud või rassistlikeks peetud ajalooliste tegelaste monumentide mahavõtmiseks.

Johnson märkis ka oma Twitteri-postitustes, et monumendid räägivad minevikust kõigi selle vigadega. "Nende mahakiskumine oleks meie ajaloo kohta valetamine ja tulevaste põlvkondade hariduse kahjustamine," märkis ta.

Londoni Hyde Parki laupäevaks kavandatud meeleavaldus toodi reedele, kuna võimud kardavad kokkupõrkeid monumente kaitsma saabuma tulla lubanud paremäärmuslaste ja rassismivastaste vahel.

Johnson kirjutas Twitteris, et ta mõistab "õigustatud nõrdimust", mida inimesed Minneapolises juhtunu pärast tunnevad. "Ükskõik kui palju meie riik on teinud võitluses rassismiga - ja me oleme teinud palju - tunnistame kõik, et palju on veel teha," tõdes Johnson.

Ka London linnapea Sadiq Khan kutsus protestijaid üles mitte tulema meeleavaldusele. "Ma olen väga mures, et edasised protestid Londoni kesklinnas võivad mitte ainult suurendada COVID-19 levikut, vaid et need võivad tuua kaasa korratused, vandalismi ja vägivalla," ütles Khan sotsiaalmeediasse postitatud videos. "Me teame, et paremäärmuslased, kes propageerivad avalikult vihkamist ja lõhestamist, plaanivad vastu-meeleavaldusi," lisas ta.

Khan märkis ka, et London on olulisemad monumendid nagu Churchilli, Nelson Mandela ja Mahatma Gandhi ausambad, on rünnakute kartuses kaetud. "See on mõttekas ettevaatusabinõu, mida on protestide eel juba aastaid kasutatud, kaasa arvatud siis, kui Boris Johnson veel linnapea oli," ütles Khan.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: