Putin noomis hiigelreostuse põhjustanud Norilsk Nikeli miljardärist omanikku

Vene president Vladkimir Putin ja Nornikeli omani Vladimir Potanin.
Vene president Vladkimir Putin ja Nornikeli omani Vladimir Potanin. Autor/allikas: SCANPIX / TASS / Klimentyev Mikhail

Venemaa president Vladimir Putin noomis reedel televisoonis vahendatud veebikohtumisel Arktikas hiiglasliku õlireostuse põhjustanud ettevõtte Norilsk Nikel miljardärist omanikku Vladimir Potaninit ning nõudis seadusemuudatusi, mis aitaks edaspidi selliseid katastroofe ära hoida.

Putin kehtestas kolmapäeval polaarjoone taga asuvas Norilski regioonis välja eriolukorra, kuna sealsest soojuselektrijaamast lekkis eelmisel nädalal umbes 20 000 tonni diislikütust, millest suur osa jõudis Ambarnaja jõkke.

Keskkonnakaitse organisatsioon Greenpeace on võrrelnud Norilski õnnetust Exxon Valdezi naftareostusega 1989. aastal. Norilski õnnetuse põhjustas see, et Norilsk Nikeli tütarettevõttele NTEK kuuluvas soojuselektrijaamas purunesid ühe kütusemahuti kandekonstruktsioonid ning selle sisu voolas välja.

Putin kritiseeris Potaninit selle eest, et firma ei olnud kulunud kütusemahutit varem välja vahetanud. "Kui oleksite seda õigeaegselt uuendanud, poleks sellist ökoloogilist kahju tekkinud ja ettevõte ei peaks nüüd neid (puhastus)kulusid kandma. Uurige seda ettevõttesiseselt võimalikult täpselt," rääkis Putin.

Potanin, kes on Norilsk Nikeli (Nornickel) suurima aktsionär 34,6-protsendilise osalusega, ütles, et ta ei oska võimalike trahvide suurust hinnata, kuid firma katab 10 miljardi rubla (145 miljoni dollari) suurused likvideerimiskulud.

Maailma juhtiva nikli- ja pallaadiumitootja Nornickeli aktsiad kasvasid pärast kohtumist Moskvas 3 protsenti, olles katastroofi tagajärjel järsult kukkunud.

Putini pressiesindaja lükkas reedel tagasi idee Potanin vallandada, pärast seda, kui üks Venemaa seadusandja leidis, et miljardär tuleks lekke järel tagandada.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles ajakirjanikele, et prioriteediks on 29. mai reostuse likvideerimine ja uurimine otsustab, kas keegi on süüdi.

Meediaportaal RBC teatas reedel, et Venemaa ohutusjärelevalve amet oli Nornickeli tütarettevõtet aastatel 2017-2018 hoiatanud sealsete rikkumiste eest.

Ajakiri Forbes hindab Potaninit hetkel maailmas rikkuselt 41. inimeseks, tema vara suuruseks on 25,4 miljardit dollarit.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: