Putin kuulutas Arktikas toimunud kütuselekke tõttu välja eriolukorra

Venemaa president Vladimir Putin kehtestas kolmapäeval polaarjoone taga asuvas Norilski regioonis välja eriolukorra, kuna sealsest soojuselektrijaamast lekkis eelmisel nädalal umbes 20 000 tonni diislikütust, millest suur osa jõudis Ambarnaja jõkke.

"Miks me peame eriolukordadest teada saama sotsiaalmeedia kaudu? On teil seal kõik ikka korras?" tõreles Putin televisoonis üle kantud valitsuse eriistungil Krasnojarski krai juhi Aleksandr Ussiga, vehkides käega oma pea juures.

Leke toimus pärast seda, kui suurettevõtte Norilsk Nikel tütarettevõttele NTEK kuuluvas soojuselektrijaamas purunesid ühe kütusemahuti kandekonstruktsioonid. Kohalike ametnike sõnul ei teavitanud ettevõte neid juhtunud õnnetusest.

Venemaa keskkonakaitse agentuuri andmeil jõudis 15 000 tonni diislikütust lähedal asuvasse Ambarnaja jõkke ning umbes 6000 tonni imbus pinnasesse. Riigi kalaameti hinnangul võtab jõekeskkonna taastumine aega aastakümneid.

Putin teatas, et toetab ettepanekut kuulutada piirkonnas välja riiklik hädaolukord, kuna see aitaks kaasa reostuse koristamisele.

NTEK teatas, et teeb kõik endast oleneva, et leke likvideerida, ning on selleks abi palunud ka Moskvast spetsialistidelt, kes on eraldanud jõe saastatud osa, et peatada naftatoodete edasine levik.

Norilsk asub põhjapolaarjoonest umbes 300 kilomeetrit põhja pool, linn on ehitatud maailma suurimasse nikli- ja pallaadiumitootmispiirkonda.

WWF: seda jõge on keeruline puhastada

Maailma Loodusfondi (WWF) ekspert Aleksei Knižnikov ütles uudistegantuuri AFP vahendusel, et nende organisatsioon oli see, kes teavitas eksperte, olles õnnetusest oma allikate kaudu teada saanud.

"Need on tohutud kogused," lausus ta. "Neil oli raske seda varjata."

Leke on palju suurem kui 2007. aastal Kertši väinas aset leidnud suurõnnetus, kui vette sattus 5000 tonni naftat, märkis WWF-i asjatundja.

Tollal oli Kertši leke suurim omalaadne Venemaal ning vajas sõjaväe ja sadade vabatahtlike sekkumist.

Knižnikov märkis, et diislikütus on naftast kergem ning see pigem aurustub kui upub, kuid puhastustööd on mürgisemad.

Ambarnaja jõge on raske puhastada, sest see on liiga madal, et kasutada praame ning asub kõrvalises paigas, kus pole teid, ütlesid ametnikud Putinile.

Keskkonnaminister Dmitri Kobõlkin ütles, et kütuse põletamine, nagu mõned soovitavad, oleks liiga riskantne.

"See on väga raske olukord. Ma ei kujuta ette, kuidas põletada nii palju kütust arktilises piirkonnas .... seesugune tohutu lõke nii suurel alal oleks suur probleem."

Kogutud on 100 tonni saastunud pinnast

Venemaa eriolukordade ministeeriumi teatel oli kolmapäeva õhtuks piirkonnast kokku kogutud 100 tonni reostunud pinnast. Samas tõdes Venemaa eriolukordade minister Jevgeni Zinitšev, et kogutud pinnase utiliseerimine on keeruline.

Ministri sõnul tuuakse Siberi päästekeskusest kohale sada töötajat.

Putin käskis eriolukordade ministril juba reedeks teha ettekanne katastroofi likvideerimise plaanidest. Samuti nõudis ta energiaministrilt Aleksandr Novakilt konsultatsioonide alustamist Vene naftaettevõtetega selle üle, kuidas need saaksid aidata lekke tagajärgi likvideerida.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Interfax, AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: