Venemaa kaevandushiidu kahtlustatakse uues reostuses

Kaader Novaja Gazeta videost, mis näitab Nornikeli tehase torust jõkke paiskuvat jäätmevett.
Kaader Novaja Gazeta videost, mis näitab Nornikeli tehase torust jõkke paiskuvat jäätmevett. Autor/allikas: SCANPIX/AP PHOTO/Novaya Gazeta/Elena Kostyuchenko

Venemaa kaevandushiid Nornikel teatas pühapäeval, et pumpas ühest settebasseinist jahutusvett tundrasse, püüdes sellega vältida võimalikku eriolukorda.

Tegu võib olla uue reostusega vaid kuu pärast enneolematu ulatusega kütuseleket, mille järel kuulutati välja eriolukord. Uus juhtum leidis aset Talnahhi rikastustehases Norilski lähedal.

Venemaa loodusvarade föderaalse järelevalve teenistuse Rosprirodnadzor juhataja Svetlana Radionova ütles, et esialgsetel andmetel tõusis veetase settebasseinis järsult seoses soojaveetorustiku hüdraulilise katsetamise ja ka tugevate vihmasadude tõttu. Vältimaks võimalikku eriolukorda otsustasid töötajad alandada veetaset, pumbates puhastatud tehnilist vett kõrvalolevale territooriumile.

Pumpamine on peatatud ja Rosprirodnadzori inspektorid töötavad sündmuskohal, sõnas Radionova.

Eriolukordade ministeeriumi allikas seevastu rääkis uudisteagentuurile RIA Novosti, et mürgiste ainete pumpamine kujutab ohtu lähedal asuvale Haralejahi jõele.

Tõsiste kuritegudega tegelev juurdluskomitee ütles, et on saanud teateid vedeljäätmete loata pumpamise kohta tundrasse ning algatatud on uurimine.

Sõltumatu ajaleht Novaja Gazeta on avaldanud videod, mis kinnitavad, et tehas on lasknud jäätmevett tahtlikult loodusesse. Ajakirjanike väitel eemaldasid Nornikeli töötajad torud kiirelt, kui uurijad ja päästeteenistused kohale jõudsid. 

Nornikeli kõneisik Tatjana Jegorova kinnitas AFP-le, et tehasetöötajad pumpasid hoidlast puhastatud vett ning käimas on sisejuurdlus.

Kompanii oli alles eelmisel kuul tähelepanu all teise intsidendiga, kui pinnasesse ja jõkke lekkis tohutu hulk diislikütust.

Norilski lähedal elektrijaamas ei pidanud kütusemahuti kandekonstruktsioonid vastu, mahuti purunes ja 21 000 tonni diiselkütust valgus Ambarnaja ja Daldõkani jõkke. Vähemalt 6000 tonni kütust imbus pinnasesse.

Õnnetus toimus Nornikeli tütarfirma tehases, kus kinnitati, et kütusemahuti ülesütlemine võis olla seotud kliimasoojenemisest tingitud igikeltsa sulamisega.

President Vladimir Putin kuulutas välja eriolukorra ning Nornikeli juht oligarh Vladimir Potanin lubas puhastamiskulud kinni maksta.

Võimud on varem sel kuul öelnud, et nad on hakkama saanud reostusega jõe pinnalt, kuid ulatusliku diislireostuse täielikuks puhastamiseks kulub aastaid.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: