Valgevene võimud vahistasid 250 meeleavaldajat

Valgevene politsei Minskis meeleavaldajaid kinni võtmas.
Valgevene politsei Minskis meeleavaldajaid kinni võtmas. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Valgevene võimud on vahistanud vähemalt 250 inimest protestide käigus, mis vallandusid teisipäeval pärast seda, kui riigi keskvalimiskomisjon keeldus registreerimast presidendivalimistele kahte peamist opositsioonikandidaati.

Valgevene pealinnas Minskis ning Gomelis, Brestis ja veel mõnes linnas toimunud meeleavaldustele kogunes tänavatele sadu rahulolematuid.

Minski kesklinnas takistas politsei protestijate liikumist peatänavatele ning vahistas meeleavaldajaid. Võimude vägivallale vastasid protestijad plaksutamisega, mis on Valgevene opositsiooni tavapärane meelsusväljenduse vorm.

Inimõigusterühmitus Vesna 96 avaldas pärast teisipäevaseid vahistamisi kõigi kinnipeetute nimed, politsei ei ole vahistamisi kommenteerinud.

Meeleavalduse vallandusid pärast seda, kui Valgevene keskvalimisomisjon otsustas teisipäeval jätta kandidaadiks registreerimata endis pankuri Viktor Babarõko ja riigi kunagise suursaadiku ning nüüdse tehnoloogiaärimehe Valeri Tsepkalo, ehkki mõlemad olid kogunud registeerimiseks nõutavad 100 000 toetushäält. Küll aga registreeriti vangistatud opositsiooniliidri ja mõjuka blogija Sergei Tihhanovski abikaasa Svetlana, kes kandideerib oma mehe eest.

Lisaks praegusele presidendile Aleksandr Lukašenkole registreeriti veel kandidaatideks Andrei Dmitrev, Anna Kanapatskaja ning Sergei Tšeratšan.

Mõjukate kandidaatide tagasilükkamist kritiseeris Euroopa Liit, mille välispoliitikajuht Josep Borrell ütles, et "nähtavalt omavaoliline kandidaatide kõrvalejätmise otsus piirab Valgevene rahva võimalusi oma tahte väljendamiseks ja seab kahtluse alla valimiste aususe ja demokraatlikkuse".

"Viktor Babarõka ja Valeri Tsapkala registreerimisest keeldumisega nurjasid Valgevene võimud selle, et valimistel oleks tagatud sisuline poliitiline konkurents," ütles Borrell oma avalduses.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, rferl.org

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: