Valgevene parlamenti ei pääsenud ükski opositsiooni kandidaat

{{1574068320000 | amCalendar}}
Foto: TASS/Scanpix

Valgevene pühapäevastel parlamendivalimistel ei osutunud valituks ükski opositsiooni kandidaat, näitasid ametlikud tulemused esmaspäeval, kõik 110 saadikut esindavad president Aleksandr Lukašenkale lojaalseid erakondi.

Opositsioon kaotas alamkojas oma kaks senist saadikut, kellel ei lubatud pühapäevastel valimistel kandideerida.

Kriitikute sõnul saatis valimisi laialdane pettus ja rikkumised, sealhulgas osalejate arvu ülepaisutamine.

Võimude teatel hääletas 35 protsenti 6,8 miljonist hääleõiguslikust kodanikust enne valimispäeva. Ametlike tulemuste järgi andis hääle kokku 77 protsenti valijatest.

Lukašenkot on nimetatud Euroopa viimaseks diktaatoriks ja ta on Valgevenet valitsenud 1994. aastast. Rahvusvaheliste vaatlejate hinnangul pole tema valitsemisajal korraldatud valimised õiglased olnud.

Järgmisel aastal peetakse riigis presidendivalimisi. Pühapäeval kinnitas Lukašenko, et kandideerib uueks ametiajaks.

Lukašenko sõnul saab ta aru, et lääneriigid jälgivad parlamendivalimisi, kuid tema sõnul jääb lõppsõna valgevenelastele.

"Me korraldame valimisi oma riigis, oma rahva heaks, et teha asju paremaks. Me korraldame neid nii, nagu õigeks peame," ütles ta.

Lukašenko vastastel polnud pühapäeval valimistel kuigi palju valikut. Peamistel opositsiooniliidritel ja kahel praegusel opositsioonisaadikul ei lubatud kandideerida.

Viimastel kuudel on Lukašenko proovinud taas sõbruneda lääneriikidega, mis kritiseerivad tema režiimi inimõiguste rikkumisi ja puudulikku demokraatiat.

Novembris tegi ta harukordse riigivisiidi Austriasse, kus ta ütles, et tahab Euroopa Liidust oma riigile olulist poliitilist- ja äripartnerit.

Augustis võõrustas ta Minskis Valge Maja julgeolekunõunikku John Boltonit, et avada uus peatükk suhetes Washingtoniga.

Valgevene opositsioonivaatlejad teatasid juba pühapäeval massilistest rikkumistest valimistel.

Opositsioonierakondade vaatlejad teatasid pärastlõunaks 524 rikkumisest, millest enamik puudutas valijate arvu suurendamist jaoskondades. 

Valimisi jälginud inimõigusaktivistid teatasid ka vaatlejate väljaviskamisest, pildistamise keelamisest ja vaatlejate vaatevälja tõkestamisest. 

Opositsioonilise Valgevene Rahvarinde asejuht Alaksej Janukevitš ütles, et võimud on valimid "tuttava võltsimise stsenaariumi.

Euroopa Komisjoni kõneisik Maja Kocijancic kinnitas, et blokk jälgib pühapäevaseid valimisi tähelepanelikult. "Meie standardid on valimiste suhtes väga kõrged ja me ootame Valgevenelt ausaid läbipaistvaid valimisi, mis vastaksid rahvusvahelistele standarditele."

Lukašenko arvates peaks Valgevene presidenti valima 2020. aasta suvel

Valgevene järgmised presidendivalimised tuleks pidada 2020. aasta suvel, ütles president Aleksandr Lukašenko pühapäeval.

"Kõige hilisem võimalik kuupäev on augusti lõpp. Mulle tundub, et need valimised peetakse suvel," lausus president ajakirjanikele Minskis.

Presidendi tähelepanu tõmmati asjaolule, et valijad on üldiselt suvel puhkamas. Ta vastas, et need, kes tahavad hääletada, leiavad alati võimaluse seda teha.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: