USA kongresmenid paluvad Zoomil selgitada oma Hiina-sidemeid

Zoomi videokonverents.
Zoomi videokonverents. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / ATHIT PERAWONGMETHA

Kolm USA seadusandjat palus ettevõttel Zoom Video Communications selgitada oma andmete kogumise põhimõtteid ja suhteid Hiina valitsusega pärast seda, kui ettevõte teatas, et peatas mõned kasutajakontod Pekingi nõudmistele vastamiseks.

Californias asuva peakorteriga ettevõte on sattunud tugeva tähelepanu alla pärast seda, kui kolm USA-s ja Hongkongis asuvat aktivisti teatasid, et nende kontode kasutamine peatati ja kohtumised katkestati pärast seda, kui nad üritasid korraldada Hiina Tiananmeni väljaku veresauna aastapäevaga seotud sündmusi.

Zoomi esindaja ütles reedel, et Hiina valitsus teatas neile sündmustest mais ja juuni alguses ning palus rakendada meetmeid. Zoom teatas, et peatas ühe konto Hongkongis ja kaks Ameerika Ühendriikides, kuid on nüüd need taastanud ega allu edaspidi Hiina taotlustele mõjutada kasutajaid väljaspool riiki.

"Me ei esitanud Hiina valitsusele mingit kasutajateavet ega kohtumiste sisu," ütles Zoom oma avalduses. "Meil ei ole tagaust, mis võimaldaks kellelgi siseneda koosolekule ilma et kohtumisel osalejad seda teaksid."

Zoomi veebikohtumiste platvormi, mille populaarsus on tõusnud, kuna COVID-19 pandeemia on sundinud miljoneid kogu maailmas kodukontorisse, allalaadimiste arv on ka Hiinas märgatavalt kasvanud.

Hiinas pole teenus blokeeritud, erinevalt paljudest Lääne platvormidest, nagu Facebook ja Twitter, kes loobusid aastaid tagasi Hiina turu haaramise püüdlustest valitsuse nõudmise tõttu nende platvormidel edastatavat sisu jälgida ja tsenseerida. Neljapäeval teatas Twitter, et eemaldas Pekingi toetatud mõjutamisoperatsiooniga seotud kontod.

Esindajatekoja energia- ja kaubanduskomitee juhtiv vabariiklane Greg Walden ning tarbijaküsimuste alamkomitee liige Cathy McMorris Rodgers saatsid neljapäeval Zoomi tegevjuhile Eric Yuanile kirja, milles palusid tal selgitada ettevõtte andmete kasutamise põhimõtteid, kas ta on jaganud andmeid Pekingiga ning kas kasutajate suhtlus on krüpteeritud. Ka vabariiklasest senaator Josh Hawley kirjutas Yuanile, paludes tal "valida pool" USA ja Hiina vahel.

Kolm poliitikut on varem väljendanud muret TikToki omaniku, Hiina firma ByteDance pärast, mille isikuandmete käitlemist USA seadusandjad praegu kontrollivad.

Zoom peatas Tiananmeni väljaku 1989. aasta protestide ühe juhi, nüüd USA-s elava dissideni Wang Dani konto Zoomis. Tema sõnul oli šokeeriv kuulda, kui Zoom tunnistas, et katkestas kohtumised, kus ta osales. Wang ütles, et tema 3. juuni üritus, millel osales umbes 200 inimest, desaktiveeriti poole pealt.

Zoom väidab, et ettevõttel on Hiinas palju teadus- ja arendustöötajaid. Selle asutaja Yuan kasvas üles ja õppis Hiina ülikoolis enne seda, kui 1990. aastate keskpaigas Ameerika Ühendriikidesse asus. Nüüd on ta USA kodanik.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: