Ameerika Hääle vanemtoimetajad lahkusid pärast Trumpi esitatud uue juhi kinnitamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ameerika Hääle peakorteri sissepääs Washingtonis
Ameerika Hääle peakorteri sissepääs Washingtonis Autor/allikas: SCANPIX / AP / Andrew Harnik

USA valitsuse rahastatava raadiojaama Ameerika Hääl kaks juhtivtoimetajat lahkusid ametist pärast seda, kui kongress oli jaama tööd kureeriva agentuuri juhiks kinnitanud president Donald Trumpi esitatud konservatiivsete vaadetega filmitegija.

Veteranajakirjanike Amanda Bennetti ja Sandra Sugawara lahkumise tõi kaasa filmirežissööri, stsenaristi ja produtsendi Michael Packi ametisse nimetamine 4. juunil. Vabariiklaste enamusega senat kinnitas Packi, kes on Trumpi kunagise kampaaniajuhi Stephen K. Bannoni lähedane liitlane, pärast kuid kestnud Trumpi kriitikat Ameerika Hääle tegevuse suhtes. Demokraadid hääletasid Packi vastu, teatas ajaleht The New York Times.

Ameerika Hääl ja mitu teist meediaorganisatsiooni, mis alluvad USA globaalse meedia agentuurile, on väljendanud muret Packi nimetamise suhtes, kartes, et see võib seada kahtluse alla nende sõltumatuse Valgest Majast ja teistest valitsusagentuuridest.

Ameerika Hääl on suurim rahvusvaheliselt uudiseid edastav USA meediaorganisatsioon, mida rahastatakse Ameerika Ühendriikide eelarvest, kuid see peaks olema toimetuslike otsuste osas sõltumatu USA riigiasutustest. Organistasioon edastab raadioprogramme rohkem kui 30 keeles, samuti on sel rohkem kui 20 keeles edastavad teleprogrammid.

Ameerika Hääl alustas tööd 1942. aastal Natsi-Saksamaa propagandale vastamiseks, kuid see jätkas tööd kogu külma sõja ajal, et vastata Nõukogude propagandale. Aurtoritaarsed riigid, viimasel ajal näiteks Hiina, on süüdistanud Ameerika Häält Washingtoni propaganda edastamises.

Ameerika Hääle juhataja Bennett ja tema asetäitja Sugawara teatasid esmaspäeval töötajatele saadetud e-kirjas, et esitasid Packile oma lahkumisavalduse. Kirjast ei selgunud, kas Pack soovis nende lahkumist.

Pühapäeval teatas USA Avatud Tehnoloogia Fondi juht Libby Liu, kelle ülemuseks samuti Pack sai, et astub tagasi. Fond tegeleb üleilmselt internetivabaduse propageerimisega ja see on samuti USA Globaalse Meedia agentuuri alluvuses. Liu oli päev varem sattunud Bannoni telesaates kristlike parempoolsete ühe liidri Michael Horowitzi kriitika alla.

Horowitz süüdistas Liud Hiina kompartei interneti tsenseerimise poliitika toetamises, ehkki Raadio Vaba Aasia, mille juht Liu 14 aastat oli, kritiseeris pidevalt Hiina Kommunistlikku Parteid.

USA Globaalse Meedia Agentuur koordineerib muu hulgas ka ka Raadio Vaba Aasia, Raadio Vaba Euroopa ja Lähis-Ida Ringhäälingute Võrgustiku tööd.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: