Läti ministeerium plaanib riigi suurimad sadamad riigifirmadeks muuta

Ventspilsi vabasadam.
Ventspilsi vabasadam. Autor/allikas: SCANPIX/Oliver Cramm

Läti transpordiministeerium tegi ettepaneku muuta Riia ja Ventspilsi vabasadamad ning Liepaja erimajandusala (SEZ) riigifirmadeks, milles lubataks osalus omandada ka kohalikel omavalitsustel.

Sadamaseaduse ja Liepaja SEZ seaduse muudatusettepaneku järgi saaks osaluse sadamates transpordi-, rahandus-, majandus- ja keskkonnakaitse ja regionaalarengu ministeeriumid.

Transpordiministeerium saaks riigifirmades 40-protsendise osaluse ja ülejäänud kolm ministeeriumi saaks igaüks 20-protsendise osaluse.

Võttes arvesse sadamate olulisust Riia, Ventspilsi ja Liepaja kohalikele omavalitsustele ning asjaolu, et sadamaametid haldavad munitsipaalvarasid, antaks ettepaneku kohaselt omavalitsustele võimalus riigifirmas osalus saada, kuid seda tingimusel, et riigile jääb vähemalt kahe kolmandikuline osalus.

Toetamaks erasektori seotust Liepaja SEZ juhtimisega, saab linnavolikogu määrata riigifirma nõukokku ka vabamajandusalal registreeritud ettevõtete esindaja.

Plaanile Liepaja SEZ riigifirmaks muuta on varasemalt vastumeelt avaldanud kolm Läti viiest koalitsiooniparteist: Uus Ühtsus, Rahvaliit ja KPV LV. Plaanile on vastu ka Liepaja kohalik omavalitsus.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: