Negatiivse elektrihinna taga olid odav tuule- ja hüdroenergia

Elektrisüsteem.
Elektrisüsteem. Autor/allikas: ERR

Öösel vastu esmaspäeva langes elektri börsihind Eestis esmakordselt negatiivseks, peamiselt oli selle taga madal öine tarbimine, Põhjamaade hüdroenergia ning suur tuuleenergia tootmine.

Ööl vastu esmaspäeva maksis megavatt-tund elektrit elektribörsil Nord Pool Eesti ja naaberriikide hinnapiirkonnas kella viie ja kuue vahel -9 eurosenti.

Esmaspäeva keskmiseks hinnaks elektribörsil kujuneb Eestis 29 eurot megavatt-tunnist, mida võib siiski pidada keskmisest madalamaks. Möödunud nädala neljapäeval ja reedel oli näiteks keskmiseks hinnaks 41 eurot ning möödunud nädala keskmine hind oli võrdluseks 32 eurot megavatt-tunni kohta.

Eesti Energia pressiesindaja Priit Lutsu sõnul oli lihtsustatult öeldes negatiivse elektrihinna taga kolm põhjust ehk madal öine tarbimine, palju odavat hüdroelektrit ning palju tuult.

Üheks põhjuseks suure tuuleenergia hulga taga on see, et tuuleenergia tootjatel tasub taastuvenergia toetuste tõttu toota isegi siis, kui hind on väga madal.

Elektri negatiivne börsihind siiski otse tavatarbijani ei jõua. "Börsihinna kõikumine mõjutab neid tarbijaid, kes on valinud börsipaketi. Meeles tuleb pidada, et elektri kohaletoimetamise – võrgutasu – eest tuleb ikka maksta," lisas Luts.

Elektrihinnad võivad langeda miinusesse, kuna elektrijaamade ajutine seismapanek on tunduvalt kallim kui mõne sendi jagu tarbijatele peale maksmine.

Elekter ei olnud öösel negatiivse hinnaga vaid Eestis, vaid täpselt sama palju maksis öösel elekter ka Soome, Rootsi, Taani, Norra, Läti ja Leedu hinnapiirkondades.

Nord Pooli elektribörsi Baltikumi piirkonnajuht Ingrid Aruse sõnul oli lisaks Eestile esmakordselt negatiivse hinnaga tegemist ka Läti, Leedu ja Norra jaoks. "See oli hästi suur piirkond," märkis ta.

Ka Arus kinnitas, et negatiivse hinna taga olid väike tarbimine, palju hüdroeenergiat ja väga palju tuult ning piisavalt ülekandevõimsuseid, mis võimaldavad suures piirkonnas hinda madalal hoida.

Kui Baltikumis tõusid elektrihinnad täna kella 10-11 ajal tagasi 40-50 euro vahele, siis Põhjamaades jäid hinnad ka ülejäänud päevaks madalaks. Aruse sõnul tuleneb see sellest, et Eestis toodetakse kallimat energiat, näiteks meil pole suuremahulist hüdroenergiatootmist, mis praegu Põhjamaades hinna madala hoiab, ühtlasi on ära kasutatud riikidevahelised ülekandevõimsused.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: