Rein Sikk põllumeestele: hakake säravamalt ja vaimukamalt mässama! ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Rauno Volmar / Vikipeedia

Igal aastal toimub Eestis tuhatkond avalikku, politseis registreeritud koosolekut, millest enamikku ei mäleta keegi. Seetõttu soovitab ajakirjanik Rein Sikk Vikerraadio päevakommentaaris meeleavalduste korraldajatel asjale loomingulisemalt läheneda. Sest see, kes mässab säravalt, saab kindlalt võiduvärava!

Hoi-hoi-hoi, ja äss äss äss:

täna meil on käimas mäss!

See, kes mässab säravalt

saab kindlalt võiduvärava!

Just see, kes mässab säravalt

saab kindlalt võiduvärava!

See oli mul esimene kord omaloomingulise luuletusega Vikerraadio eetris üles astuda. Ega luuletus polnud suurem asi, aga teenis eesmärki täiega, tõmbas mu ülesastele lustakat tähelepanu. Just sellist tähelepanu, mida jääb puudu tänase Eesti mässudes ja meeleavaldustes.

Astungi üles väikese mässuõpetusega, sest tihtipeale on eestlasel meel millegipärast must. Jääb üle kas nutta või vastu hakata: mäss, meeleavaldus korraldada. Meie aegade edukaimaks mässsuks on olnud laulev revolutsioon. Aga kus on tänased edukad mässud, ägedad ja meeldejäävad vastuhakud? Näeme: probleeme jätkub, silmahakkavaid ja võidukaid mässe napib.

Kui ikka mäss, meeleavaldus ette võtta, siis tuleks talitada nii, et sellest ka midagi kasu oleks. Muidu jääb lihtsalt aja- ja ajuraiskamiseks. Paraku on täna enamik me mässe ja meeleavaldusi juba ette hukule määrataud. Nad ei tõmba tähelepanu ja on üksnes igavalt kurjad.

Kas teate: igal aastal toimub Eestis tuhatkond avalikku, politseis registreeritud koosolekut. Neist enamusest ei mäleta me tuhkagi. Igal ajahetkel võib internetist leida poolsada erinevat petitsiooni ehk kollektiivset kirjalikku meeleavaldust, millele allkirja anda. Võideldakse koolide ja kristluse poolt ja vastu, presidendi poolt ja vastu, meisaraie vastu, vallavanemate ja arstide poolt.

Annad allkirja, oledki nagu meelt avaldanud, aga tegelikult ei juhtu midagi. Ei peagi juhtuma, sest mässus on puudunud kirg ja sära. Mässaja kaotab.

Kuna me pole tulusat meeleavaldamist õppinud iseenda lauvast revolutsioonist, siis õppigem mujalt. Ägedad mässajad on Ukraina Femen rühmituse naised, kes oma sõnumeid esitavad paljaste rindade välkudes. Rindadele isegi sõnumeid kirjutades. Säärane protest tõmbab tähelepanu ja piltnikke.

Samuti näiteks punk. Muljekad olid Vene punkansambli Pussy Riot naised, kes presidendi peale pahandades lasksid kirikus koraalide asemel punkmuusikal kõlada.

Koolinoorte keskonnamässud Greta Thunbergi jälgedes olid alul silmahakkavad ja ägedad. Kuid on täna mõnede hindajate jaoks liig kurjaks muutunud, hakanud endale vastu töötama.

Hongkongis mässatakse täna valitsusele valgeid paberilehti näidates nii, et see võimul harja punaseks ajab.

Paljudes paikades on pahameelt avaldatud kasside näugumise saatel, valades avalike hoonete ette palderjani, mis kassikoori kohale toob. Helsingis on parlamendihoone treppidele protesti märgina lisaks sõnnikule toodud ka poolsada kilo räimi. See aga meelitas kohale kakavad kajakad!

Eesti mässude ajalukku on jäänud Kuningriiklaste partei, kes riigikogu kohustuslike hommikupalvuste vastu võitles parlamendihoones lõket süüdates ja trummiriitust korraldades.

Riigikogu tänase, tavapärase kurjustamise taustal suutsid nupukad olla sotsid, kes esitasid totrana tunduvale eelnõule 50 000 veelgi totramat parandusettepanekut.

Eesti põllunduse ägedaim ja tulemusrikkaim mässaja on olnud Jaan Sõrra. Tema juhtimisel on tasuta piima jagatud. Aga ka pudulojuseid ja 101 traktorit Toompeale sõidutatud. Ka virtsakoormaid Tallinna toimetanud.

Praegu tundub, et kõige enam tulemusi toovaid meeleavaldusi vajaks me põllunduse tööjõukriis, mille seniseks tulemiks on mädanevate maasikatega põllud. Kas sellele järgneb teaduse ja võõrtudengite alavääristamisele vastu hakkamine, ei tea.

Paljusid muresid on Eestis senini lahendatud pigem kurjaga, sest olukord ongi kuri. Aga mis siis, kui puhkeksid ülimalt säravad ja nutikad mässud. Sellised, mis ehmataksid halvasti otsustajaid heas mõttes? Ägedad protestid, mis pälviks laia tähelepanu?

Mässamine, meeleavaldus on looming. Soovin siinkohas kõigile maailma parandavaile mässumeelseile inimestele jätkuvat loomingulisust. Sest see, kes mässab säravalt, saab kindlalt võiduvärava!

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: