Luik: on hea, et osa USA vägedest paigutatakse Saksamaalt ümber Ida-Euroopasse

{{1596038340000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Kaitseminister Jüri Luik (Isamaa) ütles, et USA alaliste üksuste vähendamise plaan Euroopas pole hea, kuid vähemalt on positiivne, et osa sõjaväelasi paigutatakse Saksamaalt ümber Ida-Euroopasse.

USA kaitseminister Mark Esper kinnitas kolmapäeval, et Ameerika Ühendriigid toovad Saksamaalt ära 11 900 sõdurit, kellest 6400 naasevad koju, ülejäänud 5400 aga saadetakse teistesse riikidesse, sealhulgas Poolasse ja Itaaliasse.

Eesti kaitseminister Jüri Luik ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud kommentaaris, et USA uut plaani tuleks vaadata kahes mõõtmes.

"Esiteks, loomulikult ei ole hea, kui USA viib vägesid ära Euroopast. Ja loomulikult USA väed täidavad üliolulist rolli, mis puudutab NATO heidutuspoliitikat näiteks Venemaa suhtes," rääkis ta.

"Teisest küljest on positiivne see, et 11 900 sõjaväelasest 5600 meest-naist jääb ikkagi Euroopasse ja paljud neist paigutatakse Ida-Euroopasse. Ühelt poolt Musta mere piirkonda. Teisalt, mis on meile muidugi väga oluline, arvestades seda, et Poolas hakkab asuma korpuse staap, rõhutas kaitseminister Esper ka, et see loob rea võimalusi Poola ja Balti riikidesse maavägede roteerumiseks," lisas Luik.

Luige kinnitusel toimusid kaitseministeeriumi ja kaitseväe tasemel ka põhjalikud konsultatsioonid ning tema hinnangul on leitud lahendused positiivsed.

"Usun, et need lahendused, mis on seotud staabi paigutamisega Poola ja sellega, et Poola juhtimisstruktuur võimaldab keskenduda ka Balti riikidele, on ikkagi ülimalt positiivne. Ma loodan, et sügisel, kui käivituvad taas suuremamõõtmelised õppused, me näeme tegelikult ka selle otsuse tulemeid."

Samas on Luige sõnul selge, et näiteks USA vägede viimine tagasi USA territooriumile on väga pikaajaline ja väga kulukas protsess ning kogu plaan ei käivitu väga kiiresti. Kuidas kõik täpsemalt toimuma hakkab, on Luige hinnangul isegi ameeriklastele endile veel ebaselge.

Luik märkis, et USA otsusel on ka oma sõjaline loogika ning see pole tingimata ninanips Saksamaale madalate kaitsekulutuste eest.

"Tegelikult nii NATO kui ka Ameerika Ühendriigid rakendavad tänapäeval nn kogu sõjateatri laiust tegevust, mis sisuliselt tähendab seda, et jutt ei ole mitte ühe või teise konkreetse punkti kaitsest, vaid USA väed tegutsevad kogu Euroopa teatris, säilitades operatiivse paindlikkuse ja suutlikkuse reageerida, kus aga vaja on. Ameeriklased ütlevad selle kohta, et strateegiline selgus, aga operatiivne ootamatus. See on see uus kontseptsioon, mida ameeriklased rakendavad ja mille põhimõtteliselt on ka NATO heaks kiitnud, nii et loomulikult on siin ka olemas oma sõjaline loogika," selgitas Luik.

Kolmapäeva õhtul varem tehtud avalduses sõnas Luik, et USA sõjaline kohalolek on Euroopa julgeoleku ja transatlantiliste suhete nurgakivi.

"USA püsivalt Euroopas paiknevate üksuste vähendamise kavatsus ei ole positiivne areng. Samas on alates 2014. aastast taas suurenenud USA sõjaline kohalolek ja mitmemiljardilised investeeringud Euroopasse on olnud võtmetähtsusega Venemaa heidutamisel ja on seda ka edaspidi," lisas Luik.

Minister märkis, et ka võimalike ümberpaigutamiste järgselt jäävad Euroopasse kümned tuhanded USA relvajõudude liikmed, USA tipptehnoloogilised relvasüsteemid ja rasketehnika, eelpaigutatud varustus ning USA tuumarelvad.

Luige sõnul on tähtis USA plaan lähendada USA vägede ja NATO vägede staape, mis tähendab Euroopas paiknevate Ameerika vägede tihedamat integreerimist NATO-ga.

"Eesti teeb endast oleneva, et liitlassuhteid veelgi tihendada ja jätkab USA-ga kaitseteemalisi konsultatsioone nii õppuste kui sõjalise kohaloleku teemadel nii Tallinnas, Washingtonis kui Brüsselis," sõnas Luik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: