USA kinnitas Saksamaalt äratoodavate sõdurite paigutamist Itaaliasse ja Poolasse

{{1596030720000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Ameerika Ühendriigid toovad Saksamaalt ära 11 900 sõdurit, kellest 6400 naasevad koju, ülejäänud 5400 aga saadetakse teistesse riikidesse, teatas kaitseminister Mark T. Esper kolmapäeval Pentagonis peetud pressikonverentsil.

Praegu on Saksamaal kokku 36 000 USA sõjaväelast. Plaani elluviimise järel peaks neid alles jääma 24 000. Osa paigutatakse ümber teistesse Euroopa riikidesse, eelkõige Belgiasse ja Itaaliasse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

6400 sõjaväelast naaseb USA-sse ja enamik neist hakkab Euroopa missioone täitma roteeruvalt, veetes rohkem aega NATO idatiival.

Ministri sõnul ei tasu muretseda, et osa alalisest kohalolekust Euroopas muutub roteeruvaks. Pigem pakub see paremat paindlikkust Venemaa heidutuseks.

"Me leiame, et roteeruvad üksused on palju kõrgema valmisolekuga ja kui nad on kohapeal, siis suudavad nad hoida palju selgemat fookust oma missioonil ja võimekusel. Kolmandaks suudavad nad pakkuda palju kestvamat kohalolekut," kõneles Esper.

Esperi selgituste kohaselt tugevdatakse Saksamaalt Itaaliasse paigutatavate vägedega NATO heidutust Musta mere regioonis ja Poolasse paigutatavate vägedega Läänemere piirkonnas. USA Euroopa vägede peastaap viiakse Saksamaalt üle Belgiasse.

Poola kavatsetakse luua roteeruva viienda korpuse peakontor, mis Esperi sõnul juhtub nii pea, kui Poola nõustub kaitsekoostöö leppe ja koormajagamise tingimustega.

"Samuti võib tekkida teisi võimalusi, et liigutada lisavägesid Poolasse ja Balti riikidesse," lisas minister.

USA sammu on meedias kritiseeritud ja selle taga nähakse president Donald Trumpi soovi Saksamaad karistada, sest nad kulutavad liiga vähe kaitsele. Esperi sõnul on aga vägede ümberpaigutamise peamiseks põhjuseks vajadus olla paremini valmis tänapäeva ohtudeks.

"NATO 71-aastase ajaloo vältel on USA vägede suurus, koosseis ja paigutus Euroopas mitu korda muutunud. Mõnikord on see olnud ohtude või muude rahvusvaheliste muutuste tulemus ja teinekord on seda tehtud lihtsalt sellepärast, et NATO riikide ja Venemaa piirid on uute liitlaste lisandudes muutunud," rääkis USA kaitseminister.

Tema sõnul lähtuvad Ühendriigid oma otsustes vajadusest ohjeldada Venemaad, tugevdada NATO-t, kaitsta liitlasi ning tagada USA üksuste suurem paindlikkus. Ta tõi ka eraldi esile, et vägede ümberpaigutamisega viiakse need lähemale Venemaa läänepiirile, alliansi uute liitlaste juurde.

Esperi sõnul paigutatakse mõned üksused ümber juba lähiajal, kuid kogu plaani elluviimine võtab aastaid. USA-le läheb see maksma miljardeid dollareid, sest koju naasvate sõdurite jaoks tuleb ehitada lisabaase.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael, Maria-Ann Rohemäe

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: