Mart Laar: Tarandi juttu ma ümber ei lükka

Mart Laar.
Mart Laar. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Endine peaminister Mart Laar ütles kommentaariks Indrek Tarandi väitele, et kunagine Eesti suursaadik Mart Helme vallandati välisministeeriumist 500 000 krooni riigi raha mittesihipärases kasutamises, et ta ei hakkaks seda kuidagi ümber lükkama.

Küsimusele, kas ka Mart Laar mäletab, et Mart Helme pidi riigi raha mittesihipärase kasutamise tõttu ministeeriumist lahkuma, vastas ta, et põhimõtteliselt midagi oli.

"Ma arvan, et Indrek [Tarand] on see, kes teab kõige rohkem. Mina ei hakkaks tema juttu kuidagiviisi ümber lükkama, kuna peamiselt peaminister sellega ei tegelenud, ütleme nii palju. Ta oli rohkem paratamatult välisministeeriumi kantsleri otsustada ja kõik konkreetne andmestik on siiski Indreku käes, kuna tema oli selle eest vastutav," ütles Laar.

"Midagi kindlasti oli. Indrek niisama ei räägi, ma arvan. Kui Indrek midagi ütleb, siis ma arvan, et ta teab, mida räägib," rääkis Laar.

Küsimusele kas kriminaalasi jäi toona algatamata selle tõttu, et Mart Helme tagastas mittesihipäraselt kasutatud 500 000 krooni, vastas Laar, et see võis nii olla. "Muidu oleks kindlasti läinud teistmoodi, kui ta [Mart Helme] poleks midagi tagastanud. Ma nii põhjalikult ei tegelenud, ma neid detaile seoses tagastamistega ei ta, aga ma olen veendunud, et Indrek teab," märkis Laar.

"Ma arvan, et Indreku juttu ma tõesti ei hakkaks kuidagi ümber lükkama. Ma arvan, kui ta nii ütles, see võis siis nii olla," lisas endine peaminister.

ERR proovis ka kommentaari saada tollel ajal välisministri ametit pidanud Toomas Hendrik Ilveselt, kes kõnedele ei ole senini vastanud.

Kunagine välisministeeriumi kantsler Indrek Tarand kirjutab Eesti Ekspressis, et Mart Helme karjäär välisministeeriumis lõppes omal ajal selle tõttu, et ta jäi ministeeriumi sisekontrollile vahele 500 000 Eesti krooni mittesihipärase kasutusega.

Mart Helme vastas, et mitte miski Indrek Tarandi jutus ei vasta tõele ning talle ei esitatud välisministeeriumis mingeid pretensioone raha mittesihipärase kasutamise kohta.

Indrek Tarand oli välisministeeriumi kantsler aastatel 1994–2002. Mart Helme asus välisministeeriumis tööle samuti 1994. aastal 3. büroo juhatajana. 1995. aastal määras president Lennart Meri ta Eesti suursaadikuks Venemaal. Pärast volituste lõppemist 1999. aastal tuli ta Eestisse tagasi ning oli välisministeeriumi asekantsler poliitika ja pressi alal kuni töölt lahkumiseni 2000. aastal. Seejärel sai Helmest Eesti Päevalehe välisuudiste toimetuse juht.

Mart Laar oli Eesti peaminister aastatel 1992-1994 ja 1999-2002.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: