Mart Helme: see on ilmselgelt EÜS-laste poolt koordineeritud inforünnak

Siseministeeriumi pressikonverents relvalubadega seoses.
Siseministeeriumi pressikonverents relvalubadega seoses. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Siseminister Mart Helme (EKRE) lükkab tagasi tema kohta tehtud süüdistused 500 000 krooni mittesihipärases kasutamises ning ütleb, et tema isiklikult suursaadikuna töötades rahaasjadega üldse ei tegelenud.

Mis on teie vastus nendele süüdistustele, mis on tänases Ekspressis esitanud Indrek Tarand ja nüüd ka Eesti Päevalehele Toomas Hendrik Ilves? Mis te teete?

Minu vastus on väga lihtne ja ühene. Kõik need jutud ei vasta tõele. Ilvese kohta ma võin öelda, et juba see on vale, et ta kutsus mind tagasi. Ta ei kutsunud mind tagasi. Vastupidi, minu Moskvas oleku aega pikendati paari kuu võrra ja pärast Moskvat tulin ma asekantsleriks ja töötasin umbes aasta Ilvesega koos välisministeeriumis, nii et jutud minu tagasikutsumisest on juba iseenesest vale.

Mis puudutab mingisuguseid rahaasju, siis sisuliselt süüdastavad nad ju mind selles, nagu ma oleks olnud mingisuguse kuritegeliku grupi juht, sest mitte ükski arve, mitte ükski raha ei käinud minu käest läbi isiklikult. Kõik rahad käisid eelnevalt läbi välisministeeriumi raamatupidamisest ja saatkonna raamatupidamisest. Need vaatasid üle omakorda veel inimesed, kes tegelesid konkreetselt seal kas personaliküsimuste ehk palkadega või siis mingisuguste haldusküsimustega, millede hulka kuulusid ka siis ehitus ja inventari muretsemised, et mina isiklikult rahaasjadega üldse ei tegelenud. Et jätta mulje, nagu mina oleksin seal mingisuguseid rahasid liigutanud ja rahakohvreid tassinud ja ma ei tea, mida teinud, no see kõik on lihtsalt puru silma puistamine inimestele, kes süsteemi ei tunne.

Ma lihtsalt kategooriliselt ütlen, see on ilmselgelt EÜS-laste poolt koordineeritud inforünnak, praegu kuuluvad nad sotsiaaldemokraatlikku erakonda, nii et see kõik on vale ja laim ja ma lükkan kategooriliselt kõik need veerandsada aastat tagasi toimunud sündmustel just nagu põhinevad süüdistused tagasi.

Te olete Eesti siseminister, te olete EKRE aseesimees. Kas oma au ja väärikuse kaitseks te kavatsete pöörduda ka kohtusse?

Vaadake, seda muidugi ajakirjandus eriti ootaks, et see kirbutsirkus jätkuks siin. No ma pean nõu siin inimestega, mida nad soovitavad, aga ma siin Vargamäe Andrese moodi igipõliselt kohtuuksi kulutama küll ei suvatse hakata, et avalikkusele näitemänge ja igasugust lõbustust teha.

See on, ma ütlen veelkord, veerandsada aastat tagasi toimunud asjad, peaaegu veerandsada aastat tagasi toimunud asjad, ja kuskilt on võetud Tarandi poolt mingisugused numbrid 500 000 ja mind ajab see lihtsalt naerma. Ta ju siin Delfile antud intervjuus ei suuda ise ka oma juttu tõestada. "Oleks võinud juhtuda" ja "kavatsus oli", no võib-olla mul on kavatsus mõne Kardashiani armukeseks saada, mis me siis nüüd teeme, et noh see on ju lihtsalt rumal jutt, see on selgelt pahatahtlik ja laim.

Ja võimalik, et ma pöördun kohtusse, sest mul hakkab villand saama. Ma olen nii mitu korda aastate jooksul, küll presidendi valimiste kampaania ajal, küll riigikogu valimiste kampaania ajal, küll muidu, kõiki neid süüdistusi ümber lükanud ja ma ütlen ühte asja – erinevalt nendest, on minul olemas dokumendid, mis tõestavad minu sissetulekuid, minu pangalaenusid, minu igasuguseid muid kohustusi. Neil ei ole peale jutu mitte midagi.

Indrek Tarand on öelnud, et te jäite vahele sisekontrolli auditiga, et kas te olete ise näinud seda auditit või teate midagi sellest üldse? Kas see on olemas paberil?

Ei, minule ei ole mingisuguseid auditeid näidatud, minule ei ole kunagi ühtegi süüdistust kuritarvituste osas esitatud. Minu ajal käis Moskvas korduvalt riigikontroll, käisid välisministeeriumi raamatupidamise audiitorid ja minu ajal ühtegi etteheidet raha väärkasutamise osas mulle ei tehtud. Mitte ühtegi kirjalikku dokumenti, kus oleksid mingid süüdistused, millele ma oleksin pidanud mingisugused omapoolsed arvamused esitama, mitte midagi taolist ei ole olnud ja kõik need jutud on lihtsalt pahatahtlik väljamõeldis.

Millal te teete otsuse, ka te lähete kohtusse või mitte?

No pärast seda, kui ma olen nõu pidanud juristidega. Praegu ma olen puhkusel ja ausalt öedes ma ei lase oma puhkust sellel segada.

Toimetaja: Liisbeth Rats

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: