Helme nõuab Tarandilt ja Ilveselt mõlemalt 50 000 eurot valuraha

Mart Helme ja Indrek Tarand mäletavad toimunut risti vastupidiselt.
Mart Helme ja Indrek Tarand mäletavad toimunut risti vastupidiselt. Autor/allikas: (Foto: ERR)

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees ja kunagine kõrge diplomaat Mart Helme esitas Indrek Tarandi ja Toomas Hendrik Ilvese vastu hagihoiatuse ning nõuab neilt kummaltki 50 000 eurot valuraha. Kunagine välisministeeriumi kantsler Tarand väitis augusti algul, et Helme pidi välisministeeriumist lahkuma, kuna tabati 500 000 krooni mittesihipäraselt kasutamiselt ning tollane välisminister Ilves kinnitas Tarandi sõnu.

Helme nõuab hagihoiatuses Tarandi ja Ilvese esitatud laimavate valeväidete ümberlükkamist kümne päeva jooksul, ebaõigete andmete edasise avaldamise lõpetamist ning mittevaralise kahju hüvitamist summas 50 000 eurot. Hagihoiatuses esitatud nõudmiste mittetäitmise korral pöördub Helme kohtusse. teatas EKRE pressiteenistus.

ERR-i täpsustavale küsimusele, kas 50 000 eurot nõutakse mõlemalt kokku või kummaltki eraldi, vastas Helme advokaat Raul Ainla advokaadibüroost Eipre & Partnerid: "Igalt 50 000."

Helme sõnul on väär Tarandi esitatud väide 4. augusti Eesti Ekspressis, nagu oleks ta endise suursaadikuna Moskvas jäänud välisministeeriumi sisekontrollile vahele 500 000 Eesti krooni mittesihipärase kasutusega. Samuti on väär Ilvese väide 5. augusti Eesti Päevalehes, nagu oleks Helmel esinenud rahaasjadega probleeme ja ta kutsuti suursaadiku kohalt Moskvast varem tagasi seoses segadusega rahaasjades.

Helme kinnitas pressiteate vahendusel, et mitte üheski Moskva rahaasju puudutavas auditis ei ole tehtud talle etteheiteid. "Suursaadik tegeleb minimaalselt administratiivse tööga, tal puudub koguni võimalus omatahtsi rahade kasutamise üle otsustada. Ministeeriumi haldusalas eelarvevahendite kasutamise üle otsustavad ja vastutavad minister, kantsler, asekantsler ja haldusosakonna juht, aga mitte suursaadik," teatas Helme, kes töötas Eesti suursaadikuna Moskvas aastatel 1995–1999.

"Tõele ei vasta ka väide, et Ilves kutsus mind Moskvast suursaadiku kohalt enne tähtaega tagasi. Tegelikult minu lähetust hoopis pikendati paari kuu võrra ja tagasikutsumise asemel asusin välisministeeriumi sisekonkursi järel tööle ministeeriumi asekantslerina. Tarandi ja Ilvese levitatud jutt on laim ja see omab ainult poliitilise ärapanemise eesmärki. Esitasin hagihoiatuse, sest laimamine ei tohi Eestis olla karistamatu tegevus," ütleb Helme.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: