Toomas Hendrik Ilves: EL-i lähenemispoliitika Valgevenele on ebaõnnestunud

{{1597046880000 | amCalendar}}
Toomas Hendrik Ilves.
Toomas Hendrik Ilves. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

President Toomas Hendrik Ilvese hinnangul on Euroopa Liidu lähenemispoliitika Valgevenele ebaõnnestunud.

"Aleksander Lukašenko tegevus demokraatliku opositsiooni vangistamisel, sõna- ja kogunemisvabaduse lämmatamisel ning valimiste farsiks pööramisel välistavad Euroopa demokraatliku kogukonna isegi vaikiva toetuse tema režiimile," kirjutas Toomas Hendrik Ilves esmaspäeval sotsiaalmeedias.

Ilves leidis, et paljude Euroopa pealinnade napisõnalisus või vaikimine Valgevene osas ongi vaikiv toetus inimõigustel tallavale režiimile ning kutsus Euroopa Liitu üles arutama ja kehtestama vastuseks Lukašenko tegevusele ühemõttelised ja mõjusad sanktsioonid, mille eesmärk on kaitsta demokraatiat ja inimõigusi.

Kaljulaid ja Reinsalu avaldasid muret

Eesti välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) väljendas esmaspäeval muret Valgevene võimude tegevuse pärast.

"Valimisjärgselt Valgevenes tekkinud olukord on väga murettekitav. Mõistame hukka igasugused poliitilised repressioonid ja vägivalla Valgevene opositsiooni suhtes," lausus Reinsalu.

Reinsalu sõnul kasutati Valgevenes rahumeelsete protestijate vastu vägivalda.

"Eesti kutsub Valgevene võime üles koheselt lõpetama igasuguse jõukasutuse ja repressioonid protestijate suunal. Vägivalla asemel peavad Valgevene võimud alustama rahulikku diskussiooni oma kodanikega ning taastama usalduse," ütles Reinsalu.

Välisministri sõnul on sõna- ja kogunemisvabaduse säilimine Valgevenes väga oluline.

Reinsalu märkis ka, et peab kahetsusväärseks OSCE ODIHR, OSCE Parlamentaarse Assamblee ja Euroopa Nõukogu parlamentaarse assamblee vaatlejate mittelubamist Valgevene presidendivalimiste vaatlejateks. "Sõltumatute allikate hinnangud ei anna alust neid valimisi pidada vabadeks, ausateks ja demokraatlikeks," nentis Reinsalu.

Reinsalu kinnitusel toetab Poola üleskutset kutsuda kokku erakorraline Euroopa Ülemkogu Valgevene valimiste teemal.

Vägivallast hoiduma kutsus ka Eesti president Kersti Kaljulaid.

"Kutsun Valgevene võime hoiduma jõu kasutamisest rahumeelsete meeleavaldajate vastu, austama kõnevabadust, sest see on Euroopale kohane," kirjutas Kaljulaid ning lisas, et ainuke tee demokraatliku ja õiglase ühiskonna suunas on dialoog.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: