Pompeo allkirjastas Poolaga leppe USA vägede suurendamiseks seal kuni 5500-ni

{{1597490340000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / PAP

Euroopas ringreisil viibiv Ameerika Ühendriikide välisminister Mike Pompeo allkirjastas laupäeval Varssavis Poola kaitseministri Mariusz Blaszczakiga kokkuleppe, millega suureneb USA sõjaväelaste arv Poolas vähemalt 5500-ni.

Eelmisel kuul kahe riigi diplomaatide saavutatud laiendatud kaitsekoostöö kokkuleppe (EDCA) kohaselt läheb Ameerika sõdurite kohalolek Poolale maksma iga aasta täiendavalt 500 miljonit zlotti (114 miljonit eurot). Kokkuleppe kohaselt aitavad USA relvajõud arendada Poola armee luure- ja juhtimisvõimekust. Samuti näeb lepe ette täiendavate USA vägede kohaletoomist Poolasse, kui oht selle julgeolekule suureneb.

Lepingus on kirjas ka väljaõppeks, varustuseks ja taristu rajamiseks vajalike kulude jagamine.

Poola kaitseministri sõnul on USA vägede kohalolek hea märk nii Poola kui kogu NATO idatiiva julgeoleku seisukohast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Siin, Drawsko-Pomorskie õppepolügoonil, mida me peagi laiendame, harjutab 2000 sõdurit. Vastavalt Poola-USA koostööleppele muutub Drawsko-Pomorskie piirkond lahingväljaõppekeskuseks. Sellest kujuneb üks kõige moodsamaid
ja arenenumaid keskusi Euroopas, kuna Poola valitsus peab oluliseks rahva julgeolekut, me hoolime oma sõduritest ja tahame, et nad laiendaksid oma oskusi nii, et nii Poola kui ka kõigi teiste NATO riikide julgeolek oleks tagatud," rääkis Blaszczak.

Poola kaitseminister olevat uudisteagentuuri PAP väitel öelnud, et vajadusel võib USA suurendada oma üksusi Poolas kiiresti 20 000 meheni.

Praegu on Poolas ligi 4500 Ühendriikide sõdurit.

Poolasse toodavad uued USA üksused, mida on umbes 1000 meest, saabuvad peamiselt Saksamaalt. Lisaks saavad USA relvajõud lepinguga laiemad võimalused Poola sõjalisi objekte kasutada.

Pompeo arutas oma Poola kolleegi Mateusz Morawieckiga lisaks veel ka olukorda Valgevenes, kroonaviiruse pandeemiat ning 5G sidevõrkude turvalisuse teemasid.

Pompeo saabus Poolasse pärast seda, kui oli juba külastanud Tšehhit, Austriat ja Sloveeniat, kus tema visiidi teemadeks olid ka küber- ja energiajulgeolek.

 

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Allikas: Reuters, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: