Peaminister: Poola loodab saada Saksamaalt USA vägesid

{{1591440720000 | amCalendar}}
Foto: Raigo Pajula/Riigikantselei

Poola loodab saada suuremat USA väekontingenti, ütles peaminister Mateusz Morawiecki laupäeval pärast Wall Street Journali teadet, et Washington plaanib vähendada oma vägede koosseisu Saksamaal.

Ajalehe sõnul andis president Donald Trump Pentagonile korralduse kärpida USA väekontingenti Saksamaal praeguselt 34 500 sõjaväelaselt 9500 võrra väiksemaks.

"Loodan tõesti, et paljude läbirääkimiste tulemusel ja selle taustal, kui usaldusväärse NATO partnerina me end näidanud oleme, paigutab USA osa praegu Saksamaal baseeruvatest üksustest, mis välja viiakse, tõepoolest Poolasse, " ütles Morawiecki intervjuus raadiole RMF.

"Tõeline oht varitseb idapiiril ning USA vägede liigutamine (NATO) idatiivale tähendab julgeoleku suurendamist kogu Euroopale," ütles ta, lisades, et läbirääkimised käivad.

Poola on teinud aktiivset kampaaniat USA vägede püsiva kohaloleku nimel.

Möödunud aastal suurendas Trump rotatsiooni korras USA vägede suurust 38 miljoni elanikuga Poolas 5500 meheni.

Ajaleht The Wall Street Journal kirjutas reedel, et president Donald Trump on andnud Pentagonile käsu vähendada Saksamaal teenivate USA sõdurite arvu 9500 võrra. Praegu baseerub alaliselt Saksamaal 34 500 Ameerika sõjaväelast.

Valge Maja ja Pentagoni ametnikud pole Wall Street Journali väiteid ei kinnitanud ega ümber lükanud.

Washington on korduvalt öelnud, et ei pea Saksamaa kaitsekulutusi piisavalt suurteks.

Bundestagi saadikud taunisid USA vägede väidetavat lahkumisplaani

Kaks Saksa konservatiivset parlamendisaadikut kritiseeris ajakirjanduses avaldatud teadet USA otsusest viia ära enam kui veerand Saksamaal baseeruvatest Ameerika sõduritest.

Bundestagi saadik Nurbert Röttgen ütles usutluses Saksa meediagrupile Funke, et vägede väljaviimine oleks "äärmiselt kahetsusväärne".

Kantsler Angela Merkeli paremtsentristlikku blokki kuuluv parlamendi väliskomisjoni juht Röttgen märkis, et ei näe väljaviimiseks "ühtki faktilist põhjust" ja kinnitas, et USa sõdurid on Saksamaal teretulnud.

Bundestagi saadik Johann Wadephul ütles, et USA otsus viia väed välja oma NATO liitlastega konsulteerimata "näitab taas kord, et Trumpi administratsioon "hülgab peamised juhiülesanded" ja hoiatas, et lahkhelidest alliansis lõikavad kasu Venemaa ja Hiina.

Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: