Soome koroonareeglite põhjal ei oleks Eesti enam turvaline riik

Soome meedikud Vantaa lennujaamas valmis testima välismaalt saabujaid.
Soome meedikud Vantaa lennujaamas valmis testima välismaalt saabujaid. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Soome valitsus kogneb teisipäeval arutama koroonaviirusest tingitud reisipiiranguid, praeguste reeglite alusel oleks Soome jaoks turvalised riigid ainult Vatikan, San Marino, Ungari, Läti ja Liechtenstein.

Soome valitsuse juuni lõpus kehtestatud korra kohaselt peetakse turvalisteks riike, kus COVID-19-sse nakatumiste arv viimase 14 päeva jooksul jääb alla kaheksa nakatumise 100 000 elaniku kohta, kirjutas ajaleht Helsingin Sanomat (HS). Nendest riikidest saabujatele reisipiirangud ei kehtiks ning nad võiksid Soome siseneda ilma kohustuseta jääda karantiini.

Nüüdseks on aga olukord Euroopas halvenenud ning selliste riikide arv kahanenud viieni. Eestis on nakatumiste suhtarv HS andmetel 8,4, teisipäevaste Eesti terviseameti andmete kohaselt langes see 8,3 peale.

Augustis kehtestas Soome valitsus nakatumiste suhtarvust lähtudes piirangud muuhulgas Hollandile, Belgiale ja Andorrale, kuid sellest ajast saadik on nakatumiste tase ületanud valitsuse seatud piirmäära ka Kreekas, Küprosel, Eestis, Norras ja Itaalias. Nende suhtes ei ole seni veel piiranguid karmistatud, kuid see võib juhtuda teisipäeval, kui valitsus teemat arutab, kirjutab leht.

Peaminister Sanna Marin kirjutas esmaspäeva õhtul Twitteris, et nüüd, kui olukord halveneb mitmetes riikides, pole õige aeg lõdvendada reisipiiranguid. "Siiski oleks hea mõte lisaks karantiinile rakendada ka teisi meetmeid turvalisuse tagamiseks reisimisel nagu valitsus seda tervuiseametilt soovis," lisas peaminister.

Soome ise on vaatamata nakatumiste arvu kasvule üks Euroopa madalaima nakatumiste tasemega riike, kus hetkel on 5,2 nakatumist viiase 14 päeva jooksul 100 000 elaniku kohta.

Vatikanis ja San Marinos on sama number 0, Ungaris 3,9, Lätis 4,2 ja Liechtensteinis 5,3.

Soome valitsus teatas neljapäeval, et esitas terviseametile taotluse koostada niinimetatud valgusfoorimudelil põhinev meetmete süsteem välismaalt saabujate kohtlemiseks. Selle kohaselt peaksid kõrge nakatumiste tasemege niinimetatud punastest riikidest saabujad läbima koroonatesti ning jääma ametlikku kohustuslikku karantiini. Kollastest riikidest saabujatel soovitatakse jääda vabatahtlikku karantiini ning rohelistest riikidest tulnute jaoks piiranguid ei kehtestataks.

Marin ütles neljapäeval, et kaheksast nakatunust madalama tasemega riigid võiksid saada rohelise staatuse, kuid ta ei soovinud öelda, kuhu võiks tõmmata joone kollase ja punase taseme vahel.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: