Koroona võib hakata Soome valitsust murendama

Soome valitsuse ministrid: vasakul justiitsminister Anna-Maja Henriksson, paremal äärel rahvastiku- ja sotsiaalteenuste minister Krista Kiuru, keskel peaminister Sanna Marin.
Soome valitsuse ministrid: vasakul justiitsminister Anna-Maja Henriksson, paremal äärel rahvastiku- ja sotsiaalteenuste minister Krista Kiuru, keskel peaminister Sanna Marin. Autor/allikas: SCANPIX / www.imago-images.de

Erimeelsused koroonaviiruse ohjeldamise meetmete üle võivad hakata Soome valitsust lagundama, kuna eri parteidesse kuuluvad ministrid on COVID-19-ga toimetuleku suhtes eri meelt.

Parempoolseks peetavasse Soome Rootsi Rahvaparteisse kuuluv justiitsminister Anna-Maja Henriksson väljendas üllatust sotsiaaldemokraadist rahvastiku- ja sotsiaalteenuste ministri Krista Kiuru soovi üle kehtestada kohustusliku karantiini nõue kõigile neile, kes saabuvad Soome kõrge koroonariskiga riikidest, vahendas ajaleht Helsingin Sanomat.

Kiuru ütles esmaspäeval, et Soome soovitatud 14-päevane vabatahtlik karantiin pole seni piisavalt toiminud ning karantiin kehtestatakse kõigile neile, kes saabuvad kõrge riskiga riikidest. Otsus puudutaks näiteks ka Rootsist, Ühendkuningriigist, Hispaaniast, Venemaalt ja USA-st saabijaid.

Riskirühma kuuluvad Soome hinnangul riigid, kus viimase 14 päeva jooksul on olnud rohkem kui kaheksa koroonaviiruse juhtumit 100 000 inimese kohta.

Soome Rootsi Rahvapartei esimehe Henrikssoni sõnul valitsuses esmaspäeval sellist arutelu ei toimunud.

"See on ilmselgelt minister Kiuru ning sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi seisukoht. Seda pole valitsuses arutatud. Mulle on mõneti ebaselge, mida kõike siin praegu otsitakse. Lõppude lõpuks pole veel otsuseid vastu võetud ja valitsuses arutelu kestab," ütles Henriksson. "Üldiselt on oluline, et testimismaht oleks piisavalt suur. Lennujaamades, sadamates ja piiridel võiks rohkem teste teha. Peame siiski hoolitsema suure pildi eest, mida selline otsus võiks praktikas tähendada kogu ühiskonnale tervikuna ning selle üksikisikute ja ettevõtete jaoks," lisas ta.

Kuna kohustuslik karantiin kehtiks ka Rootsist saabunute kohta, siis muudaks see poliitika Rootsi Rahvaparteile oluliste rannikualade elanike jaoks suhtlemise Rootsiga, aga ka Põhja-Soome piirialadel toimuva piiriliikluse oluliselt raskemaks.

Henrikssoni sõnul on paljudes Rootsi provintsides olukord koroonaviirusega juba üsna hea. "Peab olema valmis piiride avamiseks, vähemalt piirkondlikult, piirkondadele, kus olukord on Soome tasemel," leidis ta.

Kiuru rääkis esmaspäeval, et Soome kavatseb seoses koroonaviiruse leviku kasvuga välismaal karmistada viiruse ohjeldamiseks mõeldud siseriiklikke piiranguid. Soome paneb kõik kõrge viirusetasemega riikidest saabuvad lennureisijad, sealhulgas võõrtöölised, kohustuslikku karantiini ja kõigile saabujatele tahetakse kohustuslikuks muuta ka koroonatesti tegemine.

Soome terviseameti esindajad toonitasid esmaspäeva õhtul peetud pressikonverentsil, et ehkki viiruse levik on Soomes üks madalamaid Euroopa Liidus, on nakatumiste arv siiski mõnevõrra kasvanud ja eelkõige just välismaalt saabujate tõttu.

Sotsiaaldemokraadist peaministri Sanna Marini valitsusse kuuluvad lisaks veel Soome Keskerakond, Roheline liit, Vasakliit ja Soome Rootsi Rahvapartei.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: