Soome valitsus klaaris koroonakriisis vallandunud tüli

Soome valitsus, majandusminister Mika Lintilä on paremalt viies.
Soome valitsus, majandusminister Mika Lintilä on paremalt viies. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Soome valitsuse liikmed pidasid eelmise nädala keskel kaks kohtumist, kus klaarisid rahvastiku- ja sotsiaalteenuste ministri Krista Kiuru esmaspäevase esinemise järel koalitsioonis puhkenud segadused ja panid paika reeglid, kuidas edaspidi selliseid olukordi lahendada.

Sotsiaaldemokraat Kiuru rääkis esmaspäeval pressikonverentsil soovist käivitada kõigile neile, kes saabuvad Soome kõrge koroonariskiga riikidest, kohustuslik testimine ja kehtestada neile karantiini nõue, see aga pahandas tema koalitsioonikaaslasi teistest erakondadest.

Soome Rootsi Rahvaparteisse kuuluv justiitsminister Anna-Maja Henriksson väljendas Kiuru soovi üle üllatust teisipäeval Helisingin Sanomates avaldatud artiklis. Keskerakondlasest majandusminister Mika Lintilä olevat aga kolmapäeval valitsuse kinnisel koosolekul üsna värvika ja väidetavalt ka jämeda sõnakasutusega üles astunud.

Lintilä hinnangul kahjustaks Kiuru tutvustatud piirangud Soome niigi juba kannatada saanud majandust, kuna piiraks väliskaubandust ja takistaks võõrtööliste riiki tulekut. Ta olevat öelnud, et valitsuses ei ole keegi Kiurule selliseid volitusi andnud.

Kolmapäevase koosoleku järel kogunesid ministrid uuesti neljapäeval ning leppisid kokku edaspidises käitumisviisis koroonaviiruse suhtes, teatas Yle.fi.

Soome valitsus on raskes olukorras, kus ühest küljest tuleb edendada majandust, teisalt aga hoida koroonaviiruse levik kontrolli all - seda on aga keeruline teha, kui lubada üha rohkematel inimestel piiriülest liikumist.

Esimese sammuna valmistab valitsus Soome valitsus välja tulema piiriületamisel niinimetatud foorimudeliga, mis ütleks reisijatele, millistes riikidest saabujatelt nõutakse sunniviisiliselt testimist või karantiini jäämist. Teisalt koostab sotsiaal- ja tervishoiuministeerium visiooni, kuidas tegutseda, kui haiguse levik Soomes taas kasvama hakkab. Sellist kompassi on vaja selleks, et näiteks äriringkonnad ja koolid saaksid olukorra muutumise korral oma tegevusi kavandada.

Sotsiaaldemokraadist peaministri Sanna Marini valitsusse kuuluvad lisaks veel Soome Keskerakond, Roheline liit, Vasakliit ja Soome Rootsi Rahvapartei.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: