Soome kehtestab koroonariskiga riikidest saabujatele uued piirangud

Testimispunkt Helsingis.
Testimispunkt Helsingis. Autor/allikas: Jari Kovalainen/Yle

Soome terviseamet töötas uue koroonaviiruse levikulaine tõttu välja uued ennetavad meetmed, muu hulgas peavad eneseisolatsiooni jääma saabujad riikidest, kus on 100 000 elaniku kohta rohkem kui kaheksa nakatumisjuhtu.

Soome terviseamet töötas riikide jaoks välja niinimetatud valgusfoori süsteemi, mis tähendab, et välisriigid jaotati kolme gruppi. Rohelisse gruppi kuuluvad riigid, kus registreeritud nakatunute arv on 100 000 elaniku kohta väiksem kui kaheksa. Nendest riikidest saabujatele ei kehtestata mingeid piiranguid, vahendas Yle.

Teine grupp on kollased riigid, kus nakatunute arv on kõrgem kui kaheksa. Nendest riikidest saabujad peavad järgima eneseisolatsiooni nõudeid.

Kolmas grupp on punased riigid, kust saabujatele kehtestatakse kõige karmimad piirangud: neid hakatakse Soomesse saabudes tõenäoliselt testima ja nad paigutatakse vajadusel ametkondade otsusega karantiini.

Eestis on käesoleva nädala seisuga nakatunute arv 100 000 elaniku kohta 9,9, mis tähendab, et Eesti jääb kollaste riikide gruppi.

Tallink Silja tegevdirektor Margus Schults ütles ERR-ile kolmapäeval, et Tallinn ja Eesti nagu kogu Baltikum on kuulutatud Soome valitsuse otsusega turvaliseks reisipiirkonnaks, kuhu võib sõita ja kust tulles ei pea olema mingisuguses karantiinis. "Tallinnast Soome minevad reisijad ei pea praegu küll muretsema sellepärast, et mingisuguseid karantiininõudeid või testimisnõudeid meile esitatakse," lausus Schults.

Kuidas hakatakse vahet tegema kollastel ja punastel riikidel, ei osanud Soome peaminister Sanna Marin neljapäeval toimunud pressikonverentsil veel vastata. "See on epidemioloogide ja terviseametnike ülesanne hinnata, mis riigid määratakse kollaseks," ütles Marin.

Lisaks välismaalt saabujatele kehtestatakse Soomes ka siseriiklikke piiranguid. Soome valitsus pooldas terviseameti soovitust kanda maske ühistranspordis ja mujal, kus pole võimalik lähikontakti vältida. Marini sõnul peavad inimesed maskid ise endale muretsema, kuid riik kompenseerib maskide ostu läbi omavalitsuste neile, kelle enda rahaline seis ei luba maske osta. Maske ei pea kandma alla 15-aastased lapsed ja need, kelle tervislik seisund ei luba seda teha.

Samuti kehtestatakse distantsi hoidmise nõue piirkondades, kus on viimase kahe nädala jooksul registreeritud uusi haigusjuhte. Üks taolistest piirkondadest on Uusimaa, kus asub ka Helsingi. Uusimaa on üks kahest piirkonnast, kus on viimase nädalaga registreeritud enim uusi koroonajuhtumeid.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: