Eesti ja Läti välisminister leppisid kokku sanktsioonide kehtestamises Valgevene ametiisikutele

Välisminister Urmas Reinsalu ja Läti välisminister Edgars Rinkēvičs.
Välisminister Urmas Reinsalu ja Läti välisminister Edgars Rinkēvičs. Autor/allikas: Marko Mumm/välisministeerium

Eesti ja Läti välisminister leppisid reedel kokku ühiste sanktsioonide kehtestamises vägivalla ja valimiste võltsimise eest vastutavatele Valgevene ametiisikutele, millega nähakse ette ka viisakeeld.

"Valgevene on meie vahetuses läheduses ning seda olulisem on reageerida kiiresti ja anda selge signaal," ütles välisminister Urmas Reinsalu pressiteates. Konkreetse nimekirja sanktsioonide alustest isikutest esitavad välisministrid lähiajal enda riikide valitsustele.

ERR avaldab Eesti ja Läti välisministrite ühisavalduse muutmata kujul.

"Eesti välisministeerium ja Läti välisministeerium väljendavad sügavat muret Valgevene presidendivalimiste pärast, mille tulemusi Valgevene ühiskond ei ole tunnustanud, ning kutsuvad Valgevene praegust kriisi rahumeelselt ja seaduslikult lahendama.

Ministrid tervitavad kolmapäeval, 19. augustil 2020 toimunud Euroopa Ülemkogu kohtumise tulemusi ning otsustavad kehtestada individuaalsed sihtsanktsioonid Valgevene ametiisikutele, kes vastutavad Valgevene presidendivalimiste tulemuste võltsimise ja Valgevene linnades rahumeelsete meeleavaldajate vastu ülemäärase jõu kasutamise eest.

Eesti ja Läti on koostanud Valgevene ametnikest nimekirjad. Sanktsioonidega nähakse ette viisakeeld. Riiklikul tasandil kehtestatakse kahepoolsed sanktsioonid kooskõlas riikliku korraga enne peatset Euroopa Liidu sanktsioonide kehtestamist.

Eesti ja Läti hindavad väga kõrgelt demokraatia aluspõhimõtteid, millest üks olulisim on kodanike õigus väljendada oma poliitilist tahet vabade ja õiglaste valimiste kaudu. Eesti ja Läti väärtustavad poliitiliste õiguste ja demokraatlike normide kaitsmist kogu maailmas.

Eesti ja Läti jätkavad aktiivset tööd Valgevene kodanikuühiskonna tugevdamise toetuseks. Valgevene on ja jääb Eestile ja Lätile oluliseks naaberriigiks ning Eesti ja Läti hoiavad ka tulevikus heanaaberlikke suhteid Valgevene rahvaga."

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: