Riias valitakse erakorraliselt linnaduumat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Riias on erakorralised linnaduuma valimised. Kuigi Läti pealinna juhtimises oodatakse suuri muutusi, on valimispäeva hääletamisaktiivsus olnud viimaste kordade madalaim, jäädes alla isegi eelhääletamisele. Laupäeval kella 16-ks oli oma hääle andnud kolmandik hääleõiguslikest riialastest.

Kuigi Riia valimisjaoskondades just järjekordi ei tekkinud, on need valimised riialaste jaoks mitmes mõttes põnevad. Kõigepealt on kandidaate rohkem, kui viimase kümne aasta jooksul olnud. Teiseks on jõud üsna killustunud, sest seniste võimuparteide populaarsus on langenud ja parempoolsed pole suutnud sõlmida kokkulepet, mis pärast valimisi koostööst edasi saab.

Paljud, kes täna valimas käisid, leidsid, et ulatuslikust korruptsioonist Riias tuleb lõpuks ometi lahti saada. Teisalt oli ka neid, kes otsisid nimekirjadest endiselt Ušakovsi ja teda leidmata sattusid segadusse, keda üldse toetada.

Riia linnavolikogu kandidaadi Hosams Abu Meri (Uus Ühtsus) sõnul on peamine eesmärk korruptsioonivaba Riia. "Kahjuks on korruptsioon olnud viimasel ajal Riias pidev probleem," märkis ta.

Teleajakirjanik Linda Krumina sõnul oli eelmisele linnavõimule tähtsam see, mida nad tegid enda jaoks ja vähem see, mis nad tegid kõigi riialaste heaks.

Valimiseelsed küsitlused näitavad, et ükski 15 nimekirjast ei saavuta absoluutset enamust.

Sotsioloog ja uuringufirma SKDS juhataja Arnis Kaktinši sõnul on täiesti selge, et Riias muutused tulevad. "Millised täpselt, pole aga veel lõpuni selge. Eelmistel valimistel oli olukord, kus üks partei

moodustas sisuliselt valimiste-eelse koalitsiooni. Nad võitsid, neil polnud vaja koostööd teha, sest kogu võim kuulus neile – niisugune olukord pole praegu juba matemaatiliselt võimalik," rääkis Kaktinš.

Koalitsiooni suhtes näevad sotsioloogid kaht võimalust – kas see moodustub Koosmeele ümber või hakkavad Riiat juhtima parempoolsed parteid, kes praegu on võimul kogu Lätis.

Kaktinši sõnul tundub praegu tõenäolisem, et koalitsiooni tuumiku moodustavad endised opositsiooniparteid. "Kuid täiesti selge on, et luuakse koalitsioon ja tõenäoliselt üsna laiapõhjaline koalitsioon," nentis ta.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: