Läti linnades saatis valimistel edu seniseid valitsejaid

Lätlased oma riigilipuga.
Lätlased oma riigilipuga. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Lätis laupäeval peetud kohalikel valimistel saatis hiljutisest haldusreformist puutumata jäänud suuremates linnades edu valimisnimekirju, mis olid ka seni võimul, vahendas Läti ringhäälingu uudisteportaal lsm.lv.

Nii tagas Ventspilsis endale taas absoluutse enamuse kohalik erakond Läti ja Ventspilsi Eest, mida juhib vanglakaristust kandev endine Ventspilsi linnapea Aivars Lembergs, teatas keskvalimiskomisjon ööl vastu pühapäeva. Erakond sai Ventspilsis 54,32 protsenti häältest, võrreldes 62,13 protsendiga eelmiste kohalike valimiste ajal.

Aivars Lembergs Autor/allikas: ERR

Liepaja linnas juhib pärast kõigi jaoskondade häälte lugemist Liepaja partei 41,2 protsendiga, millele järgneb Regioonide ühendus 30,9 ja Koosmeel 11,8 protsendiga, vahendas lsm.lv.

Jelgavas juhtis pärast andmete laekumist kõigist 16 valimisjaoskonnast Roheliste ja talurahva liit 32,3 protsendiga, millele järgnes Uus Ühtsus 13,6 protsendi, Rahvuslik ühendus 12,5, liikumine Poolt! 10,5 ja Läti Vene liit 8,1 protsendiga.

Daugavpilsis on esikohal Koosmeel 42,3 protsendiga, aga linnaduumasse pääsevad esialgsetel andmetel veel ka Meie partei (14,1 protsenti), Ühendus Latgali partei / Läti arengu jaoks (13,3 protsenti), Daugavpilsi piirkonna partei (9,6 protsenti) ja Läti Vene liit (8,2 protsenti).

Rezeknes sai absoluutse enamuse Koosmeel 63,2 protsendiga, millele järgneb Rahvuslik ühenduse, roheliste partei, Uue Ühtsuse, Regioonde ühenduse ja Latgali partei koondnimekiri 10,3 protsendiga. Linnaduumasse saavad oma esindajad ka Uus konservatiivne partei, mis kogus 9,1 protsenti häältest ning nimekiri Progressiivsed 5,6 protsendiga.

Jurmalas sai mittetäielike andmete kohaselt suurima toetuse Roheliste ja talurahva liit 51,1 protsendiga. Sellele järgnesid Rahvuslik ühendus 10,7 protsendi ja Koosmeel 10,2 protsendiga ning neljanda tulemuse sai Sulle, Jurmala 9,4 protsendiga.

Valimiste osalus oli rekordiliselt madal

Lätis laupäevastel kohalikel valimistel osales koos eelhääletusega esialgsetel andmetel 328 697 inimest ehk 34,09 protsenti hääleõiguslikest, ilmnes keskvalimiskomisjoni andmetest. Laupäeval käis valimas 204 279 inimest.

Keskvalimiskomisjoni esimees Kristina Berzina märkis pressikonverentsil, et tegemist on kohalike valimiste rekordiliselt madala osalusega.

Kõige innukamalt käisid inimesed hääletamas Vidzeme piirkonnas, kus valimisaktiivsus oli 36,61 protsenti.

Kokku oli valimisõigus 964 339 Läti elanikul.

Valimised toimuvad 40 omavalitsuses – kuues linnas ja 34 piirkonnas.

Riias sel aastal valimisi ei toimu, sest pealinna volikogu valiti erakorraliselt eelmisel aastal.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: