Meedia: tudengite protestiüritus Minskis algas kinnivõtmistega

{{1599310800000 | amCalendar}}
Meeleavaldaja kinnipidamine Minskis.
Meeleavaldaja kinnipidamine Minskis. Autor/allikas: SCANPIX/TASS/Sergei Bobylev

Minski kõrgkoolide tudengite protestiüritus algas laupäeval kinnivõtmistega, teatas Valgevene portaal tut.by.

Mitmekümnest üliõpilasest koosnevad väiksed rühmad hakkasid kogunema Iseseisvuse prospektil Oktoobri kino juures keskpäeva paiku.

"Kella 12.05-ks olid seal alanud juba kinnivõtmised. Tsiviilriietes ja maskides mehed võtsid kinni vähemalt kaks noormeest ja viisid nad numbrimärkideta väikebussi," edastas uudisteportaal.

Hiljem teatasid pealtnägijad ja mitu meediakanalit rühma üliõpilaste kinnivõtmisest Karl Marxi tänaval, kui nad läksid Valgevene riikliku ülikooli juurest Minski riikliku lingvistikaülikooli poole, kus laupäeval samuti protestiti.

Tudengeid võeti kinni ka Jakub Kolase väljaku lähedal.

Inimõiguskeskus Vjasna ütles, et neil on teada umbes 20 üliõpilast, kes võeti laupäeval kinni.

Varem laupäeval andis Valgevene haridusminister Igor Karpenko korralduse tugevdada üle riigi ülikoolilinnakutes kontrolli, et võõrad ei saaks neisse siseneda.

Minskis võeti kinni kaks protestimarssi kajastanud teleajakirjanikku

Valgevene pealinnas Minskis võeti laupäeval kinni kaks telekanali Belsat ajakirjanikku, kes kajastasid otseülekandena naiste protestimarssi.

"Mitte kaugel Oktoobri väljakust võeti kinni telekanali Belsat ajakirjanikud Maksim Kalitovski ja Alena Dubovik - nad kajastasid otse-eetris Naiste marssi," edastas uudisteportaal tut.by.

Naised püüdsid takistada ajakirjanike kinnivõtmist, kuid neil ei õnnestunud seda teha, lisas portaal.

Tuhanded naised korraldasid Minskis rahumarsi

Tuhanded naised korraldasid laupäeval Valgevene pealinnas Minskis rahumarsi.

Meedia teatel kogunesid naised Komarovi turu juures ning seejärel suundusid kolonnis Iseseisvuse prospekti poole.

Naised marssisid läbi Minski, kutsudes autoritaarset presidenti tagasi astuma. 

Nad kandsid käes plakateid, lilli, valge-puna-valgeid lippe, oli ka teiste riikide lippe. Möödasõitvad autod lasid meeleavaldajate toetuseks helisignaali.

Samal ajal protestisid ka üliõpilased, kes nõudsid oma vangistatud kaaslaste vabastamist.

Esmakordselt on meeleavaldustega liitunud LGBT kogukonna toetajad, kes osalesid naiste marsil vikerkaarelippudega.

"LGBT inimesed kutsuvad üles vabadusele. Me oleme väsinud elamast diktatuuri all, kus meid lihtsalt ei olnud olemas," ütles Anna Bredova, üks lipukandjatest, telefoni teel Associated Pressile.

Ehkki homoseksuaalsus dekriminaliseeriti Valgevenes 1994. aastal, on stigmatiseerimine tugev. Võimud ei luba LGBT organisatsioonidel end ametlikult registreerida ning samasooliste suhted on igasuguse kaitseta. 

Inimõigusorganisatsiooni Vjasna hinnangul osales laupäevasel marsil umbes 5000 naist. Miilits jälgis toimuvat, kinnipidamistest ei ole teateid. 

Meeleavaldused on kestnud Valgevenes alates 9. augusti presidendivalimistest, mis andsid ametlikult võidu praegusele riigipeale Aleksandr Lukašenkole. Opositsioon peab valimistulemusi võltsituks ja on nõudnud Lukašenko tagasiastumist.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: