Julgeolekunõukogu arutas olukorda Valgevenes

Eesti korraldas ÜRO Julgeolekunõukogu mitteametliku kohtumise, andmaks sõna Valgevene opositsiooni ja inimõiguste kaitse aktivistidele. Reedel peetud kohtumisel osalesid 30 riigi esindajad, neist 10 välisministrite tasemel. Mõned Euroopa suuriigid pidasid üritust liialt ärritavaks.

Välisministeeriumi poliitikadirektor Lembit Uibo sõnul on olukord delikaatne ja paljud ei soovi seda nii avalikult käsitleda. "Eks me teame meie suure naabri tundeid ja taotlusi, nii, et selle kõigega tuli arvestada. Tuli teha ka veenmistööd oma liitlaste hulgas ja oma narratiivi neile selgitada, millega me diplomaadid ka väga hästi hakkama saime," rääkis Uibo "Aktuaalsele kaamerale".

Eesti kutsel andsid ülevaate inimõiguste olukorrast Valgevenes opositsiooni presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja, ÜRO eriraportöör inimõiguste teemal Valgevenes Anaïs Marin, inimõiguste keskuse Viasna aseesimees Valiantsin Stefanovitš ja Valgevene Ajakirjanike Ühenduse õigusekspert Volha Siahhovitš.

Oma kõnes ütles Tsihhanovskaja, et ühe mehe võimujanu ei tohiks ega saa hoida tervet rahvast pantvangis. Teised teavitajad kordasid sügavat muret inimõiguste rikkumiste üle Valgevenes.

"Härra Lukašenko režiim on moraalselt pankrotistunud, õiguslikult küsitav ja lihtsalt perspektiivitu meie rahva silmis," ütles Tsihhanovskaja.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul oli kohtumise eesmärgiks anda sõna kannatanutele, aidata lõpetada vägivald Valgevene inimeste kallal ja ennetada olukorra halvenemist.

Reinsalu tõstatas oma sõnavõtus rahumeelsete meeleavaldajate ebaseadusliku kinnipidamise, piinamise ja seksuaalse ahistamise, vaba ajakirjanduse ning interneti ligipääsu piiramise.

Vajalik on dialoog Valgevene ametivõimude ja rahva vahel, mis viiks uute ja ausate valimisteni. "Liigagi tihti oleme tunnistajaks patiseisule rahva ja diktaatorite vahel. Me oleme näinud, mis juhtub siis, kui vabu ja õiglasi valimisi ei toimu ning rahva legitiimse rahulolematusega ei tegeleta," ütles Reinsalu.

Ürituse kaaskorraldajad olid ÜRO Julgeolekunõukogu liikmed USA ja Ühendkuningriik ning Island, Kanada, Läti, Leedu, Poola, Rumeenia, Ukraina ja Taani. Kohtumine oli avatud kõigile ÜRO liikmesriikidele. Kokku võttis sõna üle 30 ÜRO liikmesriigi, lisaks tegi Euroopa Liidu nimel sõnavõtu Euroopa Liidu delegatsiooni juht ÜRO juures.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: