Inimesed jagavad varasemast vähem oma käike terviseametiga

Foto: Pixabay

Kui kevadel jagasid võimalikud koroonaviirusega kokku puutunud inimesed meelsasti infot oma käikudest terviseametiga, siis nüüd tehakse seda üha vähem. Kui inimesed terviseameti telefonikõnedele ei vasta, palub amet abi politseilt.

Tallinna on lisandunud uus nakkuskolle, mis on seotud sünnipäevaga, kus viibis nakatunud inimene. Terviseameti põhja regionaalosakonna jälgimisel on praegu kokku ligi 620 inimest Harjumaalt, Raplamaalt, Järvamaalt ja Tallinnast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Terviseameti põhja regionaalosakonna menetlusgrupi juht Juta Varjas ütles, et Tallinna lisandunud nakkuskoldega seotud inimeste tuvastamine praegu käib.

"Sünnipäeva korraldaja kahjuks ei teadnud, keda ta oma sünnipäevale kutsus. Seal oli tõesti sõprade sõpru. Tuvastamine oli keerukas ja see on meil praegu veel pooleli," tõdes Varjas.

Rahvasuus koroonadetektiivideks nimetatud terviseameti töötajad kasutavad nakkuskolde kindlakstegemiseks telefonikõnesid. Kui inimene saab postiivse testitulemuse, helistatakse talle ning siis selgitatakse, kellega ta kokku puutus.

"Nakkusohtlik on inimene kaks päeva enne sümptomite ilmumist ehk me küsime kindlalt ära selle, kus ta haigena käis ja kaks päeva enne seda," selgitas Varjas.

Ta lisas, et kontakte ei uurita niisama ega uudishimust, vaid selleks, et anda nõu kõigile, kel on risk haigestuda. Kui kõnedele ei vastata, siis palutakse abi politseilt.

"Kui meil haigestumise alguses oli hästi tihe kontakt inimestega, nad helistasid meile tagasi, sest neil midagi meenus, siis viimase aja tendents on see, et ei helistata enam tagasi ja ei taheta oma käike enam jagada," sõnas Varjas.

Viimase 14 päeva jooksul on Tallinnas registreeritud 139 haigusjuhtu ja 480 nendega seotud lähikontaktset.

"Kui me vaatame haigusjuhtumeid, siis meie regioonis on need seotud välisreisidega. Inimesed, kes on haigestunud, on viibinud ise mõnes välisriigis või on olnud kontaktis mõne välisriigist naasnud inimesega," selgitas Varjas.

Kõrge haigestumuse taga on ka see, et nakkusohtlikul perioodil käiakse avalikel üritustel või tööl.

Varjas soovitab kõigil, kes end kas või veidi haigena tunnevad, koju jääda ja perearstiga ühendust võtta, korralikult kinni pidada isolatsiooninõuetest, hoida avalikes kohtades üksteisega vahet, täita hügieenireegleid ning kasutada Hoia äppi. Ka maski võiks tema sõnul siseruumides ja ühistranspordis kanda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: