Koroona levib praegu enamasti noorte seas, kes seda aga agaramalt levitavad

Foto: Siim Lõvi/ERR

Koroonaviirus levib meditsiiniasjatundjate hinnangul praegu enamasti noorte seas, kes põevad seda vanematest inimestest kergemalt, kuid levitavad agaramalt.

Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Eestis tekitavad koldeid sissetoodud haigusjuhud ning trendi on näitamas peo-, klubi ja baarikolded.

Eestis pole viiruse üleriigilist levikut, vaid on puhangud. Praegu on valupunktiks saanud Tallinn. Eestis on haiglaravil seitse inimest, juhitaval hingamisel pole ühtegi.

"Oleme märganud ja seda on ka Euroopas täheldatud, et haigust põetakse läbi kergemini ja kiiremini. Kas see on just mutatsiooni või viiruse mõne muu omaduse põhjal, seda ei ole teaduslikult veel suudetud tõestada," rääkis Härma.

Viroloogiaprofessor Irja Lutsar ütles, et kahtleb selles, et viirust muteerumise tõttu kergemalt põetakse.

"Ühte mutatsiooni on kirjeldatud, mis põhjustas väiksemat hapnikuvajadust. Kas see nüüd teeb inimesed kergemalt põdenuteks, seda ma sügavalt kahtlen. Aga mis on juhtunud ja juhtunud üle Euroopa - nakatunute keskmine vanus on väga väga oluliselt madalam," rääkis Lutsar.

Ta lisas, et kui kevadel nakatusid rohkem vanemad inimesed, siis nüüd nooremad.

"Kevadel meil oli üle 50 protsendi inimestest vanuses 50+ ja meil olid päris mitmed hooldekodude puhangud ju, praegu on meil 20 protsenti nakatunutest vanuses 50+, kuigi see protsent iga päevaga natuke tõuseb," rääkis professor.

Ka Härma ütles, et haigestuvad enamasti nooremaealised, kelle seas pole rasket haigestumist nii sageli kui vanemaealiste seas, kel on tihti mitmeid kroonilisi haigusi.

"Osalt saab kindlasti seda nõrgemalt põdemist seostada ka sellega, et inimese enda immuunsüsteem praegu on tugevam, õhk niiskem, meie limaskestad, meie keha barjäärid, mis aitavad nakkust eemale hoida ja erinevate nakkustega võidelda, on tugevamad," selgitas Härma.

Tema sõnul mõjutab viiruse läbipõdemist ka see, et praegu on vähe teisi hooajalisi viirusi, mis organismi nõrgestaks.

Lutsar lisas, et noored põevad küll viirust vanematest inimestest kergemalt, kuid jõuavad seda neist märksa laialdasemalt levitada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: