Galerii: riigikogu kogunes sügisistungjärgu avaistungile

{{1600086900000 | amCalendar}}

Riigikogu tuli esmaspäeval kokku sügisistungjärgu avaistungile.

Avaistungil esinesid kõnega riigikogu esimees Henn Põlluaas ja president Kersti Kaljulaid.

Muusikalise etteaste tegi Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel.

Kui esmaspäeval alanud riigikogu täna alanud istungijärgu peateemaks tõotab saada riigieelarve kokkupanemine ja koroonakriisis räsida saanud majanduse toetamine, siis on veel üks küsimus, mis tõotab sügisele jälje jätta. Arutama hakatakse ka järgmise aasta sügisel toimuvate kohalike valimiste ajaks planeeritud rahvaküsitlust, milles küsitakse rahva arvamust abielu kui mehe ja naise liidu põhiseadusesse kirjapanemise kohta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Selle sügise tähtsaim küsimus riigigkogus raha, kinnitavad poliitikud erinevatest erakondadest. Lisaks eelarvearuteludele, on riigikogul roll ka Euroopa Liidu uue finantsperioodi ja majanduse taaskäivitamise paketi rahade suunamisel.

Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu ütles, et on tulemas erinevad vahendid ja võimalused läbi struktuurfondide vahendite, läbi erinevate taaskäivitamise programmide. "Ja neid fonde on päris päris palju," ütles ta.

Riigikogu aseesimees ning erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et koalitsioonis on veel väga palju asju selgeks vaja rääkida. "On päris palju eriarvamusi ja selle ühisosa leidmine võtab kindlasti veel aega ja ma arvan, et nihkub ka valitsusest riigikogusse," sõnas Seeder.

Sotsiaaldemokraatide esimees Indrek Saar küsis, kas see kriisieelarve aitab neid inimesi, ühiskonnagruppe, ettevõtteid, mis kriisis kõige rohkem kannatada saavad või hakatakse raha jagama "omadele jopedele". "Või käib siin selline vorstikaubandus, nagu siin kevadel kippus olema," lausus Saar.

Reformierakonna juht Kaja Kallas tunnistas, et laenu kasutamine on mõistlik mõte, aga sealt edasi oleks vaja selgemat plaani. "Milleks seda laenu kasutatakse? Kas on selge plaan, kuhu see raha suunatakse nii, et see hiljem ka Eesti ühiskonna jaoks tagasi toob või kavatsetakse see raha lihtsalt laiaks lüüa?" küsis Kallas.

Riigikohtust oodatakse ka otsust pensioni teise samba reformi küsimuses, arutelule tuleb taas ka erakondade rahastamise järelevalve komisjoni kaotamine ning koroonaviiruse leviku tõttu on päevakorral nii tervishoiu- kui haridusküsimused.

Ent sügisele ähvardab märgi jätta hoopis algav arutelu koalitsioonileppes kokku lepitud soovitusliku rahvaküsitluse korraldamise üle järgmise aasta kohalike valimiste ajal, milles püstitatakse küsimus, kas abielu tuleks põhiseadusesse kirjutada mehe ja naise liiduna.

Indrek Saar leiab, et see on tüliõun, mis teadlikult tahetakse lauale panna. "Seejuures ka JOKK-itades ja põhiseaduse mõttest mööda minnes. Aga sisuliselt minnakse panema rahvahääletusele ju vähemuste küsimust, mida ükski vaba ja demokraatlik riik kunagi rahvahääletusele ei pane," ütles Saar.


Riigikogu esimees, EKRE liige Henn Põlluaas rõhutas, et riigikogu ja valitsus peab rahvast usaldama, rahva tahet kuulama ja järgima. "Nii et ma olen küll kindel, et see referendum toimub ja see on meil ka koalitsioonileppes kokku lepitud."

Kersti Sarapuu sõnul kavatseb keskfraktsioon vastava eelnõuga esialgu tutvuda.
"Me sooviksime siiski eksperthinnangut selle kohta, et ega see eelnõu ikkagi põhiseadusvastane ole," sõnas Sarapuu.

Seeder usub, et arutelu rahvahääletuse üle ei saa olema kuigi terav. "Ma usun, aeg on edasi läinud, et meie poliitiline kultuur on selle aja jooksul ka siiski paranenud, et see arutelu ei saa olema niivõrd terav, aga kindlasti see pingeid tekitab," ütles Seeder.

Kaja Kallas oli aga kriitiline. "Nagu üks inimene tabavalt ütles - see valitsuskoalitsioon on asunud purustama ükshaaval neid pirne, mis on valgustanud Eesti teed siiani," sõnas Kallas.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: