OPCW kinnitas Novitšoki olemasolu Navalnõilt võetud proovides ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1601999100000 | amCalendar}}
Aleksei Navalnõi.
Aleksei Navalnõi. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Üleilmne keemiarelvade järelevalveorganisatsioon kinnitas teisipäeval, et Venemaa opositsiooniliidrilt Aleksei Navalnõilt Saksamaal võetud proovid sisaldasid Novitšoki rühma kuuluvat närvimürki.

Keemiarelvade keelustamise organisatsioon (OPCW) märkis, et vere- ja uriiniproovid sisaldasid koliinesteraasi inhibiitorit, mis sarnaneb kahe Novitšoki kemikaaliga, mille see Haagis baseeruv organisatsioon keelustas aastal 2019.

OPCW järeldused kinnitavad Saksa sõjaväelabori ning Prantsuse ja Rootsi laborite analüüsi tulemusi.

OPCW juht Fernando Ariase hinnangul valmistavad need tulemused sügavat muret.

44-aastane Navalnõi kukkus kokku 20. augustil lennul Siberist Moskvasse. Pärast kaht päeva Omski haiglas toimetati ta koomaseisundis Berliini Charite kliinikusse, kus ta viibis 32 päeva, sellest 24 intensiivravipalatis.

Saksamaa teatel näitasid toksikoloogilised analüüsid, et Navalnõi mürgitati Nõukogude-aegse närvimürgiga Novitšok. Teda Omskis ravinud Vene arstid ütlesid, et nende tehtud analüüsid mürke ei tuvastanud.

Kreml eitab igasugust seost vahejuhtumiga ning süüdistab lääneriikide juhte opositsiooniliidri haigusega seotud desinformatsioonikampaanias.

Ülemöödunud nädalal lasti Navalnõi Berliini Charite haiglast välja. Arstide sõnul on võimalik, et ta kosub täielikult.

Navalnõi loodab lähikuudel Venemaale naasta

Navalnõi loodab naasta lähikuudel kodumaale, kui on Berliinis toibunud mürgitamisest, milleks tema hinnangul andis korralduse Kreml.

Oma esimeses mürgitamisjärgses intervjuus Vene publikule vestles Navalnõi teisipäeval populaarse YouTube'i blogija Juri Dudiga ning salvestust on vaadatud juba pea kaks miljonit korda.

44-aastane korruptsioonikütt nägi intervjuus välja kõhn, kuid esines naeratades ja elavalt.

Navalnõi ei osanud siiski öelda, kui kauaks ta Saksamaale jääb. "See võib olla kolm nädalat või kaks kuud. Kindlasti mitte aasta," ütles ta, osutades, et ka arstidel puuduvad selliste juhtumitega kogemused.

Saksamaa sõjaväelabori ja üleilmse keemiarelvade järelevalveorgani andmetel tõestavad Navalnõilt võetud proovid mürgitamist Novitšokiga.

"Ma välistan võimaluse mitte naasta Venemaale," kinnitas opositsioonijuht, keda külastas haiglas ka Saksa liidukantsler Angela Merkel.

Praegu tehakse Navalnõile, kes näitas intervjueerijale oma värisevaid käsi, füsioteraapiat.

Eelmisel nädalal avaldas Levada keskus Venemaal küsitlustulemused, mille järgi 33 protsenti venemaalastest usub, et Navalnõi mürgitati tahtlikult. Riigimeedia kajastused püüavad sellist vaatekohta ümber lükata.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: