Ratas: Helmed peavad lõpetama Eesti-USA suhete õõnestamise

Martin Helme, Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder allkirjastasid ühisavalduse
Martin Helme, Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder allkirjastasid ühisavalduse Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Peaminister Jüri Ratas taunis pühapäeval Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimehe, rahandusminister Martin Helme ja siseminister Mart Helme sõnu, kes seadsid kahtluse alla USA presidendivalimiste aususe ning senise presidendi Donald Trumpi allajäämise Joe Bidenile. Ratas ütles, et nõuab EKRE ministritelt Eesti-USA suhete õõnestamise lõpetamist.

"Ameerika Ühendriigid on väga tugeva demokraatiaga riik, mille valimised on ausad, vabad ja läbipaistvad. Võimalikud vaidlused ja kaebused valimistulemuste üle lahendatakse ka seal kohtus, nagu demokraatlikele riikidele kombeks. Nende protsesside ebaviisakas arvustamine pealiskaudse info ja valeuudiste pinnalt ei ole Eesti Vabariigi ministritele kohane," kirjutas Ratas sotsiaalmeedias.

Ameerika Ühendriigid on väga tugeva demokraatiaga riik, mille valimised on ausad, vabad ja läbipaistvad. Võimalikud...

Posted by Jüri Ratas on Pühapäev, 8. november 2020

"Ameerika Ühendriikide rahva tahtel valitud tulevane president Joe Biden on väga teenekas riigimees, kes on lubanud seista kõigi USA elanike eest. Samuti on ta lubanud pingutada, et ühiskonnas tekkinud lõhesid tasandada ning aastate jooksul võimendunud erimeelsused ületada. Need on ausad soovid, millest peaksime õppima ka Eestis. Mina olen Eesti riigi nimel Joe Bidenit Ameerika Ühendriikide 46. presidendiks valimise puhul õnnitlenud," järkas Ratas.

Martin Helmel tuleb erakonna juhi ja Eesti Vabariigi rahandusministrina mõista, et USA on meie suurim liitlane ja asendamatu strateegiline partner nii Eesti kui Euroopa Liidu jaoks. Mart Helme peaks siseministrina samuti väga hästi teadma, et ilma tõenditeta ränkade süüdistuste esitamine on lubamatu," lisas peaminister.

"Ameerika rahvas otsustab oma juhid vabadel valimistel. Eesti jaoks on tugev transatlantiline side ja kahepoolse kaitsekoostöö süvendamine USA-ga olnud alati välispoliitiline eesmärk, olgu võimul vabariiklasest või demokraadist president. Ründav retoorika meie ühe olulisima liitlase aadressil on seetõttu äärmiselt vastutustundetu," rõhutas Ratas.

"Mart ja Martin Helme sõnavõtud USA valimistulemusi hinnates ei ole tõsiseltvõetavad ja on isegi absurdsed. Eesti valitsuse liikmed peavad suutma jääda meie suurima liitlase sisepoliitikat kommenteerides tasakaalukaks. Mart ja Martin Helme peavad lõpetama koheselt Eesti ja USA suhete õõnestamise. Andsin sama sõnumi otse edasi ka EKRE esimehele," lõpetas Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas.

Välisminister Reinsalu: see on pöörane jutt

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on ei esinda Helmete väljaütlemine Eesti valitsuse seisukohta ning ministrid peaksid tegelema USA poliitikasse sekkumise asemel tegelema Eesti probleemidega.

"See on pöörane jutt, mis ei esinda sekundikski ega mingilgi määral Eesti riigi ametlikku seisukohta. Soovitan valitsuskaaslastel tegeleda Eesti probleemide, mitte USA juhtimisega. Ameerika Ühendriigid saavad oma siseküsimustega meiepoolse käratseva ninatoppimiseta hakkama," kirjutas Reinsalu.

Reinsalu märkis, et solvangud Bideni suunal teevad kahju liitlassuhetele ega ole Eesti iseseisvuse püsimise huvides. "Oma seisukohti saab avaldada liitlasriigi poliitika suhtes väärikal moel," märkis ta.

Ilusat isadepäeva kõigile! Meedia küsib kommentaari kahe valitsusliikme, Mart ja Martin Helme ahjusoojade seisukohtade...

Posted by Urmas Reinsalu on Sunday, 8 November 2020

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: