USA meedia andmeil võitis Georgias Biden ja Põhja-Carolinas Trump

{{1605298620000 | amCalendar}}
Joe Biden.
Joe Biden. Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Demokraat Joe Biden on võitnud USA valimised Georgia, ametisolev president Donald Trump Põhja-Carolina osariigis, ilmnes reedel uudistekanalite CNN ja NBC prognoosist.

Tegemist oli viimaste lahtiste osariikidega, mis tähendab, et Biden sai valimiskogus 306 valijameest ja Trump 232.

2016. aastal olid kahe kandidaadi valijameeste arvud täpselt samad, siis sai Trump 306 valijameest ja Hillary Clinton 232.

CNN ja NBC-ga sama prognoosi esitas reede õhtul ka BBC.

BBC teatas, et Trump annab esimese pressikonverentsi pärast seda, kui meediakanalid teatasid Bideni võidust. Trump astub ajakirjanike ette Eesti aja järgi reede õhtul kell 23.00.

Georgia osariigi hääled lähevad siiski veel käsitsi korduslugemisele. Kui Biden lõpuks võitjaks kuulutatatakse, saab temast esimene demokraat, kes viimase ligi 30 aasta jooksul on seal valimised võitnud.

Biden juhib seal umbes 14 000 häälega ja korduslugemisega jõutakse eeldatavalt lõpule järgmisel nädala. Osariigi valimisauditid ei ole samas kunagi toonud sellist muutust nagu Trumpil võiduks vaja.

Juba varem oli teatatud Bideni võidust Arizona osariigis, kus kaalul oli 11 valijamehe häält. Seal oli demokraadid edukad esmakordselt pärast 1996. aastat, kui võitis Bill Clinton.

Ametlikult valimiste võitja otsustavas 538-liikmelises valimiskogus on Valgesse Majja pääsuks vaja 270 häält.

Kuigi Biden tunnistati laupäeval valimiste võitjaks, on Trump keeldunud kaotust tunnistamast ja jätkab võltsimissüüdistuste esitamist.

Biden võitis 25 osariigis

USA-s 3. novembril korraldatud valimistel võitis Biden 25 osariigis, muu hulgas oma koduosariigis Delaware's, palju valijamehi andvates Californias ja New Yorgis, aga ka Ühendriikide pealinnas.

Endine asepresident kallutas tulemuse enda kasuks viis osariiki, kus Trump võitis 2016. aastal – Arizona, Georgia, Michigan, Pennsylvania ja Wisconsin.

Ametisoleva riigipea kuulutas Trumpi võitu samuti 25 osariigis, teiste seas suurtes Floridas ja Texases, aga ka Indianas, Kentuckys, Missouris ja Ohios, kus ta oli edukas ka aastal 2016.

Nebraska viie valijamehe hääl jaguneb kahe kandidaadi vahel – neli Trumpile ja üks Bidenile. Maine'is võitis küll Biden, ent seal ta sai neljast valijamehe häälest kolm ja üks läks Trumpile.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: AFP-BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: