X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Hiina ja EL on sõlmimas vastuolulist investeerimislepingut

Euroopa Liidu ja Hiina virtuaalne tippkohtumine
Euroopa Liidu ja Hiina virtuaalne tippkohtumine Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Brüssel ja Peking on sõlmimas vastuolulist investeerimislepingut, mis võib kahjustada EL-i ja USA strateegilist partnerlust.

Euroopa Komisjon teatas esmaspäeval 27 EL-i suursaadikule investeerimislepingu läbirääkimiste viimastest edusammudest. Ükski saadik ei väljendanud vastumeelsust ja kokkulepe võidakse sõlmida juba sel nädalal, teatas Euobserver.

Sel kolmapäeval andsid Euroopa Liidu liidrid ja Hiina president Xi Jinping põhimõttelise heakskiidu investeerimislepingule.

"Euroopa Liit ja Hiina jõudsid läbirääkimistel investeerimislepingu üle põhimõttelise leppeni," kirjutas  Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen Twitteris pärast videokonverentsi Xi-ga.

"Mõlemad pooled lõpetasid läbirääkimised investeerimisleppe üle vastavalt ajakavale," teatas Hiina riiklik uudisteagentuur Xinhua.

Investeerimislepingu peavad ratifitseerima veel Euroopa rahvusriikide valitsused ja Euroopa Parlament.

Euroopa ja Hiina investeerimislepingu läbirääkimised on olnud aastaid ummikus, kuid hiljutised pinged USA ja Hiina vahel võisid aidata Pekingi positsiooni muuta.

EL-i ja Hiina leping eeldatavasti ärritab ka uut USA Joe Bideni juhitavat administratsiooni.

"Me tervitaks varajaseid konsultatsioone Euroopa partneritega, et arutada meie ühiseid muresid Hiina majandus tavade kohta," kirjutas Twitteris Bideni tulevane riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan.

Poola välisminister Zbigniew Rau on samuti väitnud, et Euroopa Liit ei tohiks investeerimislepinguga kiirustada ja enne selle allkirjastamist tuleb konsulteerida USA-ga.

"Euroopa peab Hiinaga otsima õiglast ja vastastikku kasulikku investeerimislepingut. Vajame rohkem konsultatsioone ja läbipaistvust, et teha rohkem koostööd meie Atlandi-üleste liitlastega. Hea ja tasakaalustatud kokkulepe on parem kui ennatlik," kirjutas Twitteris Rau.

Euroopa Liit on varem kutsunud USA-d tegema koostööd, et lahendada Hiinast lähtuvaid strateegilisi väljakutseid.

Hiljutine Hongkongi autonoomia piiramine tekitas Brüsselis kriitikat Pekingi suhtes, samuti on EL süüdistanud Hiinat koroonaviiruse epideemia kohta desinformatsiooni levitamises.

Investeerimislepingu läbirääkimiste võtmekohaks oli EL-i tingimus, et Hiina peab alla kirjutama rahvusvaheliste sunnitöö eeskirjadele, millega Peking lõpuks nõustus.

Investeerimislepingu tulemusena peab Hiina muutma oma majanduspoliitikat, mis Euroopa Liidu hinnangul rikub vabaturu konkurentsi.

Hiinale pakub kaubandusleping suuremat juurdepääsu Euroopa energiasektorile ja rohkem investeerimisvõimalusi taastuvenergiasse.

EL-i ja Hiina kaubandusleping tugevdab samuti Pekingi ambitsioone saada maailmas suuremat geopoliitilist mõjuvõimu.

Investeerimisleping võib tugevdada ka Hiina üleskutset alustada läbirääkimisi Brüsseliga vabakaubanduslepingu üle.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: