X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Hiina ja 14 Aasia riiki on teel maailma suurima vabakaubandusleppe poole

RCEP liikmesriigid
RCEP liikmesriigid Autor/allikas: SCANPIX/AFP

15 Aasia-Vaikse Ookeani riiki, nende seas Hiina, plaanivad selle nädala lõpuks sõlmida maailma suurima vabakaubanduslepingu. Antud regioon moodustab maailma sisemajanduse koguproduktist kolmandiku ja see oleks kulminatsiooniks aastakümneid kestnud Pekingi ambitsioonidele, teatas Bloomberg.

Tulevase vabakaubanduslepingu (RCEP) peamisteks eesmärkideks on vähendada tollimakse, parandada tarneahelaid ja kooskõlastada uusi e-kaubanduse reegleid. 

"Allkirjad saadakse paberile pühapäevaks, peale kaheksa aastat kestnud läbirääkimisi," ütles Malaisia majandusminister Azmin Ali.

Vastvalmiv lepe oleks suureks löögiks USA majandushuvidele Aasia-Vaikse Ookeani regioonis, eriti pärast seda, kui president Donald Trump keeldus sõlmimast ameeriklaste initsiatiivil loodud Vaikse Ookeani piirkonna kaubalepet.  

"Kas Kagu-Aasia regiooni võimudünaamika muutub Hiina kasuks, sõltub nüüd USA reageerimisest," ütles William Reinsch, kes oli Bill Clintoni administratsioonis majandusnõunik.

Siiski peab RCEP oma kasutegurit veel tõestama. Kõik sõltub sellest, kuidas uusi reegleid täitma hakatakse, kõige rohkem puudutab see tariifide küsimust, mille kokkulepped sõlmiti  paljuski kahepoolsete läbirääkimiste käigus.

Lisaks lahkus kõnelustelt eelmisel aastal India, mille peaminister Narendra Modi väitis, et RCEP ei pruugi indialasi kõige paremini teenida. Siiski ei välistanud ta, et lähitulevikus võidakse läbirääkimistega uuesti alustada.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: