Läti võitleb maksumaksja raha eest tehtava poliitreklaamiga

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Lätis on omavalitsustel uuest aastast keelatud asutada ja välja anda oma ajalehti, erandiks on otsuseid ja teateid sisaldavad infobülletäänid. Nii loodetakse lõpetada olukord, kus poliitikud teevad endale maksumaksja raha eest reklaami ja rikuvad meediaturgu.

Ka Eestis on tuttav olukord, kus vallad või linnad annavad maksumaksja raha eest kord kuus või sagedaminigi välja oma ajalehte, mis potsatatakse tasuta kõigi elanike postkastidesse.

Üllas idee teavitada oma rahvast omavalitsuses toimuvast on aga paraku segunenud võimulolijate ilupiltide ja neid kiitvate lugudega. Lisaks veel reklaam, mille tulu jääb samas ilmuvail sõltumatuil eraväljaandeil saamata.

Läti seim lõpetas uuest aastast selliste ajalehtede ilmumise ära – need tuleb äriregistrist kustutada.

"Neid nimetatakse küll teabematerjalideks, kuid me ju näeme, et need on päris ajalehed. Sealt leiame horoskoope, sealt leiame lugusid, kuidas volikogu juht on kalamees ja õngitses välja eriti suure kala ning kuidas kõik teised tema üle rõõmustavad. See on ju reklaam, mitte infoväljaanne!" rääkis Läti seimi inimõiguste ja ühiskonnaasjade komisjoni esimees Artuss Kaiminš.

"Nüüd oleme otsustanud nii, et kõik omavalitsuste üllitatavad teabelehed
oleks ühesugused. Nagu Tšehhis. Nad peaks olema samas formaadis, nägema ühesugused välja ja andma teavet, millised otsused vastu võeti, mis küsimused olid päevakorras ja kuidas keegi volikogu liikmeist hääletas," kirjeldas ta.

Seega võivad omavalitsused üllitada infobülletääne ehk nii-öelda valla teatajat, kus kirjas linna- või valladuuma otsused ja teave ürituste kohta.

"Regionaalne pressiühing soovis väga, et omavalitsustel poleks enam õigust üldse midagi välja anda. Kuid see olnuks teine äärmus. Omavalitsuste huvi on jõuda iga elanikuni ja teavitada, millised otsused on vastu võetud. Kohalik ajaleht ei suuda ju seda kõike avaldada," rääkis Valka omavalitsuse juht Vents Armands Krauklis.

Suuremad omavalitsused on juba leidnud võimalusi uuest seadusest mööda hiilida.

"Kohalikust eelarvest on hakatud kinni maksma mingit kohalikku ajalehte. See on küll erameedia, kuid 80 või 70 protsenti tulust saadakse otse kohalikust eelarvest ainult ja ühemõtteliselt selleks, et võimendada vallajuhtide niiöelda head tööd," kirjeldas Kaiminš.

Suured muudatused on aga ees kogu Läti meediaturul, sest uuest aastast ei edasta avalik-õigusliku televisiooni ja raadio kanalid enam reklaami.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: