Soome pole piiranguid tühistanud: eksiarvamusel eestlasi riiki ei lasta

Foto: Siim Lõvi /ERR

23. veebruaril kehtima hakanud laevafirmade nõuded Soome reisijatele on tekitanud eestlaste seas parajalt segadust. Kuna laevale pääsemiseks on vaja esitada negatiivse koroonatesti tõend, siis on osa inimestest arvanud, et Soome sisenemise piirangud on tühistatud. Nii see siiski ei ole.

Tallinnast Helsingisse seilavatele laevadele on alates 23. veebruarist asja peamiselt vaid neil, kellel on ette näidata tõend koroonatesti negatiivse tulemuse kohta. Erandi moodustavad alla 13-aastased lapsed ning transporditöötajad.

See on tekitanud osas eestlastes aga eksliku mulje, et Soome valitsuse kehtestatud ranged sisenemispiirangud on nüüdseks tühistatud.

Soome lahe piirivalve ülema asetäitja Mikko Simola ütles ERR-ile, et 27. jaanuaril jõustunud piiriületuspiirangud on endiselt jõus ning laevafirmade uued nõudmised ei ole olukorda muutnud.

Tallink ja teised laevafirmad hakkasid reisijatelt negatiivset testitulemust eeldama pärast Soome terviseameti vastavat soovitust.

"Kui sellega kaasnes vaikimisi lootus, et Soome valitsus seepeale riiki sisenemise piirangud tühistab, siis osutus see asjatuks," nentis ERR-i Soome korrespondent Rain Kooli.

"Koroonaviiruse levik Eestis ning olukorra tõsisemaks muutumine Soomes tagavad, et piirangud püsivad jõus kindlasti kauemgi kui nende praeguse tähtajani ehk 18. märtsini."

Laevadele tõtata pole seega mõtet. Kui reisija ei kuulu just Soome riigi toimimise või varustuskindluse seisukohalt strateegiliselt tähtsate elualade esindajate hulka või ametlikult Soomes ei ela, tuleb oma kulul sama teed Tallinna tagasi sõita.

"Näiteks läinud nädalal saatis piirivalve Helsingi sadamast tagasi kolm korda rohkem reisijaid kui varasematel nädalatel," nentis Simola.

Varasema 30 inimese asemel keelati riiki siseneda 90 inimesel. Sama tempo on jätkunud ka selle nädala alguses, kohesele tagasiteele on pidanud asuma 12 kuni 16 inimest päevas.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: