Tšehhi meedia: EL muudab vaktsiinide jagamist

Pfizer/BioNTechi vaktsiinidoosid Comirnaty Ida-Tallinna keskhaiglas.
Pfizer/BioNTechi vaktsiinidoosid Comirnaty Ida-Tallinna keskhaiglas. Autor/allikas: Raigo Pajula/ITK

Tšehhi väljaanne Hospodarske noviny nägi dokumenti, mille kohaselt ei jaga Euroopa Liit koroonavaktsiine järgmistel kuudel liikmesriikide vahel proportsionaalselt, vaid tellimusmahtude alusel.

Hospodarske noviny viidatud dokumenti kinnitasid veebiväljaande Euractivi teatel ka kaks Euroopa Liidu allikat.

Dokumendi kohaselt on enamik liikmesriike tellinud maksimaalses koguses vaktsiiniannuseid. Tšehhi ja Slovakkia tellisid oma elanikkonna vaktsineerimiseks piisavas koguses vaktsiinidoose, kuid tarnitakse rohkem neile riikidele, kes tellisid veel rohkem, näiteks Taani.

Hospodarske noviny teatel tarnivad tootjad rohkem vaktsiinidoose neile liikmesriikidele, kes tellisid rohkem. Selle tulemusena ei saa Bulgaaria, Horvaatia, Slovakkia, Läti, Tšehhi ja Eesti poolt oma elanikkonda juuniks vaktsineeritud.

Hospodarske noviny andmetel tarnitakse elanike arvu suhtes kõige rohkem vaktsiine Maltale, kus juuni lõpuks oleks võimalik vaktsineerida 92 protsenti elanikkonnast. Saksamaal ja Rootsil oleks võimalik juuni lõpuks vaktsineerida 60 protsenti.

Bulgaariasse ja Horvaatiasse tarnitakse kõige vähem vaktsiini, nemad saaksid juuni lõpuks vaktsineerida ainult 36 protsenti elanikkonnast. Eesti puhul oleks ajalehe väitel see arv 48 protsenti.

Austria, Tšehhi, Läti, Sloveenia, Bulgaaria ja Horvaatia juhid palusid varem Euroopa Komisjonil naasta proportsionaalsel vaktsiinide jagamise süsteemi juurde.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: