La Stampa: Itaalia võimud avastasid 29 miljonit AstraZeneca vaktsiinidoosi

{{1616583180000 | amCalendar}}
AstraZeneca koroonavaktsiini tootmine.
AstraZeneca koroonavaktsiini tootmine. Autor/allikas: AstraZeneca

Itaalia ajalehe La Stampa teatel avastasid kohalikud võimud kolmapäeval 29 miljonit AstraZeneca koroonavaktsiini annust. AstraZeneca kinnitusel ootavad need vaktsiinidoosid kvaliteedikontrolli läbimist ja COVAX-i riikidesse saatmist.

La Stampa teatel pärinevad avastatud vaktsiinidoosid AstraZeneca Hollandis asuvast Halixi tehasest, mille jaoks pole EL-is veel tootmise luba antud. 

Ajalehe allikate teatel olid vaktsiinidoosid algselt mõeldud Suurbritannia jaoks. Kuid eksport Suurbritanniasse peatati, kuna EL kehtestas vaktsiinide ekspordi piiramise mehhanismi.

"AstraZeneca ei teavitanud EL-i ametivõime, et vaktsiinidoose hoitakse Itaalias Agnani linna lähedal," teatas La Stampa.

AstraZeneca Halixi tehases toodetud vaktsiinidoosid avastati siis, kui EL-i siseturu volinik Thierry Breton korraldas uurimise ja lõpuks leidsidki vaktsiiniannused hoopis Itaalia ametivõimud.

AstraZeneca kinnitusel ootavad vaktsiinidoosid kvaliteedikontrolli läbimist

AstraZeneca selgitas pressiteate vahendusel, et Agnani tehases olevad vaktsiinidoosid ootavad kvaliteedikontrolli läbimist.

"13 miljonit vaktsiinidoosi ootab kvaliteedikontrollist vabanemist ning COVAX-i riikidesse saatmist, mis on osa meie kohustusest tarnida miljoneid annuseid madala sissetulekuga riikidesse. Vaktsiin valmistati väljaspool Euroopa Liitu ja viidi Agnani tehasesse viaalidesse villimiseks. Euroopa Liit on igakülgselt toetanud vaktsiini tarneid läbi COVAX-i ühenduse madala ja keskmise sissetulekuga riikidesse," selgitas tootja.

"Samaaegselt ootab kvaliteedikontrolli heakskiitu ja Euroopasse lähetamist täiendavalt 16 miljonit doosi. Ligi 10 miljonit doosi tarnitakse Euroopa Liidu riikidesse märtsi viimasel nädalal ning ülejäänu aprillis pärast seda, kui doosid on kvaliteedikontrolli järgselt kasutuselevõtuks kinnitatud," lisas ettevõte.

AstraZeneca kinnitusel ei ole need vaktsiinidoosid varud. "Vaktsiinide tootmisprotsess on väga kompleksne ja ajamahukas. Eraldi väärib märkimist, et vaktsiinidoosid vajavad kvaliteedikontrolli poolset heakskiitu pärast viaalidesse villimist," lisas ettevõte.

AstraZeneca märkis, et praegu ei ole planeeritud Euroopa Liidust välja muud eksporti kui ainult COVAX-i ühendusega seotud riikidesse.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: