AstraZeneca vaktsiini vanusepiir langetatakse 50. eluaasta peale
Teisipäeval kogunenud immunoprofülaktika ekspertkomisjon otsustas soovitada AstraZeneca vaktsiini süstida Eestis 50-aastastele ja vanematele, varem oli komisjoni soovitus 60+ vanuses inimesed.
"Me arutasime, mis saab AstraZeneca vaktsiini vanusepiiriga ja immunoprofülaktika komisjon otsustas, et me langetame selle piiri 50 aasta peale. Astra Zeneca on nüüd soovitatud 50+ vanuses ja alla 50-aastastele jäävad praegu teised vaktsiinid," ütles ERR-ile komisjoni liige professor Irja Lutsar.
Lutsari sõnul ei tähenda vanusepiiri langetamine, et riiklik vaktsineerimiskava selle otsusega muutub.
"Vaktsineerimiskava see väga palju ei muuda, sest seal kavas on praegu nagunii eelistus vanemaealistel ja riskigrupi inimestel," lausus ta.
Komisjoni otsus põhineb Euroopa ravimiameti uutel analüüsidel.
"Olemasolevate andmete ja Euroopa ravimiameti analüüsi põhjal järeldasid ekspertkomisjoni liikmed, et üle 50-aastastel on Vaxzevria vaktsiiniga vaktsineerimisest saadav kasu oluliselt suurem võrreldes võimaliku üliharuldase kõrvaltoime riskiga. Analüüsi põhjal ei ole haruldase kõrvaltoime esinemise riski osas vanuserühmades 50–59 ja 60–69 olulist erinevust, mistõttu soovitavad eksperdid kasutada vaktsiini edaspidi üle 50-aastastel," ütles ekspertkomisjoni juht Maris Jesse.
Euroopa ravimiamet analüüsis väga harvade tromboosi ja trombotsüütide vähesuse juhtude ehk nn VIPIT-sündroomi esinemise riski AstraZeneca COVID-19 vaktsiinist Vaxzevria saadava kasu kontekstis. Ravimiameti analüüsi põhjal on üliharuldase VIPIT-sündroomi avaldumise risk vanuserühmas 50–59 ligikaudu sama väike kui 60–69-aastaste vanuserühmas. Nooremates vanuserühmades on sündroomi avaldumise risk mõnevõrra suurem, samas kui raske haigestumise risk on väiksem.
Komisjon soovitab pärast AstraZeneca COVID-19 vaktsiini saamist jälgida oma tervist 20 päeva jooksul ning kui esineb mõni järgmistest sümptomitest, pöörduda koheselt arsti poole:
- vaktsineerimise järgselt üle kolme päeva kestev palavik,
- hingeldus,
- rindkere- või kõhuvalu,
- jäseme turse või jahedus,
- tugev/süvenev peavalu või ähmane nägemine,
- püsiv veritsus,
- väikesed verevalumid, punakad või lillakad täpid, verevillid nahal.
Kehtima jäi immunoprofülaktika ekspertkomisjoni soovitus juba alustatud AstraZeneca vaktsiinikuurid kindlasti kokkulepitud ajal 2. doosiga lõpuni teha.
Nädala lõpus peaks Eestisse saabuma 67 000 AstraZeneca vaktsiinidoosi. Samas ei tule järgmisel kahel nädalal Eestisse AstraZenecalt lisa, ja see tähendab, et üsna suure osa vaktsiinist peab jätma teise doosi saajatele, kes esimese kaitsesüsti said märtsis, ütles "Ringvaates" Jesse.
"Nende jaoks me peame saabuvast kogusest vajaliku kõrvale panema. Ülejäänu läheb kõik käiku, aga mitte sel nädalal, vaid lähema kahe nädalaga saab need esimesteks doosideks kasutatud," ütles Jesse.
Jesse hinnangul peaks käesoleva nädalaga löödama ka senine nädalane vaktsineerimisrekord, mis on 44 000 kaitsesüsti.
Toimetaja: Erle Loonurm, Marko Tooming